„Vidimo da je pomoć iz Evrope često u vidu zajmova koji se otplaćuju kamatama od zamrznutih ruskih sredstava. Mi smatramo da američki poreski obveznici zaslužuju da im se vrati veći deo uloženog“, rekao je on.
Volc je rekao i da je američka administracija razočarana reakcijom kijevskih vlasti na američke ekonomske inicijative. Umesto da razmotri te predloge Kijev je Vašingtonu uzvratio eskalacijom retorike i protivljenjem.
„Predsednik nema nameru to da trpi“, naveo je Volc.
Američki predsednik Donald Tramp nedavno je rekao da želi kompenzaciju od Kijeva za novac potrošen na pomoć Ukrajini u vrednosti od 500 milijardi dolara.
„Mi trošimo stotine milijardi dolara. Oni će možda postići sporazum, a mogu i da ga ne postignu. Možda će Ukrajina jednog dana biti deo Rusije, a možda i neće, ali naš novac je tamo i ja želim da ga vratim. Već sam im rekao da želim prirodna bogatstva u vrednosti od 500 milijardi dolara. I oni su se, očigledno, složili s tim tako da se bar ne osećamo kao budale“, rekao je Tramp.
Prema navodima medija, sporazum o tom pitanju je predviđao da SAD imaju prava na 50 odsto prirodnih resursa Ukrajine. Zelenski je izjavio da je odbio da potpiše sporazum i dodao je Trampov zahtev neozbiljan te da Ukrajina za tako nešto treba da dobije garancije bezbednosti.
Pogledajte i: