Patrušev je u intervjuu za „AiF“ rekao da je Minhenska konferencija pokazala „nedostatak želje organizatora da ujedini napore za zaštitu mira“, postajući „još jedan glasnogovornik kolektivnog Zapada, koji ne priznaje multipolarnost i suverenitet država“.
„Tokom sastanka zapadnjaci su pokušali da privuku čak i nezavisne države, ruske partnere u BRIKS-u i ŠOS-u, pod zastavu rusofobije. Pokušaj se pretvorio u očigledan neuspeh. Antiruska i proukrajinska agenda promovisana u Minhenu demonstrirala je sve veći raskol među zapadnjacima“, ocenio je on.
„Očigledno je da će u dogledno vreme jedna grupa zemalja pokazati solidarnost sa kijevskim neonacizmom i do iznemoglosti pomagati Kijevu, druga će zauzeti neutralan stav, a treća će stvoriti koaliciju za borbu protiv neonacističke i militarističke ideologije“, zaključio je Patrušev.
Ovogodišnju Minhensku bezbednosnu konferenciju obeležio je veliki retorički sukob između Sjedinjenih Američkih Država i njihovih evropskih saveznika. Potpredsednik SAD Džej Di Vens je 14. februara kritikovao Evropsku uniju zbog udaljavanja od demokratskih vrednosti. Predsedavajući konferencije Kristof Hojzgen je, zatvarajući konferenciju 16. februara, izjavio da su rezultati foruma „noćna mora Evrope“. Istovremeno je rusofobični i agresivni govor Vladimira Zelenskog, koji je kritikovao revidirane pristupe Vašingtona, dočekan ovacijama od strane evropskih učesnika konferencije.
Pogledajte i: