„Sasvim je prirodno da ovakav razvoj neprijateljske vojne aktivnosti u neposrednoj blizini naših granica ne može ostati bez efikasnih mera reagovanja, uključujući i vojno-tehničke, od strane Rusije“, rekao je sagovornik agencije.
Prerogativ za donošenje konkretnih odluka po ovom pitanju pripada Ministarstvu odbrane, objasnio je diplomata. Kako je naveo, u poslednje vreme Vašington pojačava vojnu saradnju sa svojim satelitima na severu Evrope i u regionu Baltičkog mora, a pridružile su im se i Finska i Švedska. Pri tome je Moskva više puta isticala da ne predstavlja pretnju za ove zemlje.
„Svima treba da bude apsolutno jasno da će, uprkos pokušajima NATO-a da Baltičko more pretvori u svoje ‘unutrašnje jezero’, Ruska Federacija obezbediti pouzdanu zaštitu svojih legitimnih interesa u baltičkom regionu“, naglasio je Studenikov.
Prema njegovim rečima, Moskva je pokušala da izgradi dijalog sa zemljama Severne Evrope. One su, sa svoje strane, radije dale svoju teritoriju NATO-u i, pre svega, Sjedinjenim Američkim Državama.
Komentarišući nedavne incidente u Baltičkom moru vezane za oštećenje podvodnih kablova, diplomata je primetio da takvi incidenti u različitim morskim oblastima, posebno u područjima sa intenzivnim pomorskim saobraćajem, nisu neobični.
Studenikov je istakao da se to predstavlja i izgleda drugačije kada se sprovodi politički nalog kako bi se krivci pronašli u atmosferi „pećinske rusofobije i histerije“ koja trenutno vlada na Zapadu.
Vojna aktivnost SAD na severu Evrope
Vašington je 5. decembra potpisao sporazum za Švedskom o jačanju saradnje u oblasti odbrane (DCA) prema kome će SAD dobiti pristup vojnim objektima u 17 švedskih naselja. Dve nedelje kasnije, Sjedinjene Američke Države su potpisale sporazum o jačanju odbrambene saradnje sa Finskom, prema kojem će ta zemlja dati Vašingtonu pristup na 15 vojnih baza.
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da ovi sporazumi znače da kontrola nad Severnom Evropom prelazi na SAD, iako je to u suprotnosti sa interesima stanovništva dveju skandinavskih zemalja. Ruski ambasador u Kopenhagenu Vladimir Barbin izjavio je da će Rusija u svom vojnom planiranju uzeti u obzir moguće prisustvo američkih snaga u Danskoj.
Pogledajte i: