U deklaraciji sa pariskog samita, koju je je podržalo 60 zemalja potpisnica, uključujući Francusku, Kinu, Indiju, Japan, Australiju i Kanadu, navedeno je da prioriteti uključuju „potrebu da AI bude otvorena, inkluzivna, transparentna, etička, bezbedna i pouzdana u međunarodnim okvirima, za sve ljude i planetu“, prenosi Gardijan.
Potpredsednik SAD Džej Di Vens kritikovao je na samitu GPAI prekomernu regulativu EU u vezi sa veštačkom inteligencijom i tehnologijom.
„Želimo da krenemo u revoluciju veštačke inteligencije u duhu otvorenosti i saradnje. Ali da bismo stvorili tu vrstu poverenja, potrebni su nam međunarodni regulatorni okviri koji podstiču stvaranje AI tehnologije, a ne guše je. Posebno nam je potrebno da naši evropski prijatelji ne gledaju na ovu novu mogućnost sa strepnjom, već sa optimizmom“, istakao je Džej Di Vens.
On je, takođe, ukazao na rizike partnerstva sa „autoritarnima režimima“ aludirajući na Kinu, bez direktnog pominjanja te zemlje.
„Partnerstvo sa takvim režimima se nikada ne isplati dugoročno“, rekao je Vens.
Portparol britanske vlade izjavio je da zajednička deklaracija sa pariskog samita nije otišla dovoljno daleko u pravcu rešavanju globalnog upravljanja veštačkom inteligencijom i uticaja tehnologije na nacionalnu bezbednost.
Upitan da li je Velika Britanija odbila da potpiše deklaraciju zato što je želela da sledi vođstvo SAD, portparol britanskog premijera Kira Starmera je rekao da britanska vlada „nije upoznata sa razlozima ili stavom SAD“ u vezi sa deklaracijom GPAI, piše londonski list.
Pogledajte i: