„Onaj ko potpiše dokument, uslovno, kojim odustajemo od NATO-a, još ima šanse da fizički i politički preživi, ali onaj ko potpiše sporazum o odustajanju od zemlje, biće ili ubijen ili uklonjen iz politike“, rekao je Kuleba u intervjuu ukrajinskim medijima.
Kuleba, istovremeno, smatra da Kijev ne treba da menja svoje ciljeve – članstvo u EU i NATO-u, povratak na granice iz 1991. godine – ali je uveren da će za njihovo postizanje trebati vreme i ogroman trud.
„Vidim da je izuzetno težak zadatak pronaći formulacije koje će opisati teritorijalno pitanje na takav način da se zaustavi rat, a da istovremeno ne dovede do unutrašnje revolucije“, napomenuo je bivši ministar.
Ukrajina propustila šansu za nuklearno oružje
Govoreći o nuklearnom oružju, Kuleba je rekao da je Ukrajina je propustila šansu da poseduje nuklearno oružje 1994. godine kada je potpisan Budimpeštanski memorandum.
„Da bismo sada krenuli sa stvaranjem nuklearnog oružja, moramo shvatiti da to znači gubitak svih partnera, svih zaliha naoružanja, sankcija (protiv Rusije) u prvom trenutku kada ih bude trebalo produžiti. Odnosno, nuklearno oružje je tabu. Šansa da postane nuklearna zemlja izgubljena je 1994. godine“, objasnio je Kuleba.
Ranije je Vladimir Zelenski u intervjuu britanskom novinaru Pirsu Morganu priznao da Ukrajina ne može da vrati sve teritorije izgubljene u borbama, jer ne može da izgubi „milione ljudi radi rezultata koji se možda neće dogoditi“.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ranije je izneo inicijative za mirno rešenje sukoba u Ukrajini: Moskva će odmah prekinuti vatru i izjaviti spremnost za pregovore nakon povlačenja ukrajinskih trupa sa teritorije novih regiona Rusije. Osim toga, Kijev mora da izjavi da odustaje od svojih namera da uđe u NATO i da izvrši demilitarizaciju i denacifikaciju, kao i da prihvati neutralan, vanblokovski i nenuklearni status. Ruski lider je pomenuo i ukidanje sankcija Rusiji.
Pogledajte i: