SVET

Oštre reakcije Kube na Trampovu odluku: Držanje migranata u Gvantanamu – rizično

Američki predsednik Donald Tramp potpisao je nedavno ukaz o pripremi mornaričke baze u zalivu Gvantanamo na istoku Kube za prijem 30.000 migranata koji ilegalno žive u SAD, a ne mogu da budu deportovani u matične zemlje. Ta odluka naišla je na oštre reakcije Kube.
Sputnik
Profesor u Centru za istraživanje zapadne hemisfere i SAD Univerziteta u Havani, Ernesto Domingez podsetio je da je bivši predsednik Barak Obama po dolasku u Belu kuću izdao nalog da se objekat zatvori, iako za osam godina to nikada nije postigao.
On je naglasio da se Gvantanamo pretvorio u mesto za privođenje i sprovođenje pravnih procedura koje su nezakonite u samim SAD, ali da se baza ne nalazi u SAD i da tehnički „nije suverena teritorija“.
„Bilo je i mučenja, a postoje dokazi da je hiljade ljudi držanih u zatvoru uhapšeno po neosnovanim optužbama. Štaviše, uslovi pritvora su zaista bili nepovoljni. Reč je o mestu koje nije bilo pripremljeno i nije prilagođeno da postane zatvor“, prokomentarisao je on „samovolju koja vlada u zatvoru“.
S tim u vezi, naučni saradnik kubanskog Centra za međunarodne političke studije Santjago Espinosa Beherano tvrdi da se kubanska vlada svake godine protivi američkom vojnom prisustvu na istoku zemlje.
Ekspert je zaključio da će neodgovorno korišćenje Gvantanama kao pritvorskog centra „dovesti do scenarija rizika i nebezbednosti u toj ilegalnoj enklavi i njenom okruženju, kao i da će ugroziti svet i podstaći greške, nesreće i pogrešna tumačenja koja mogu da naruše stabilnost i dovedu do ozbiljnih posledica“.
Američki pritvorski objekat poznat kao Gvantanamo na obali Kube, osnovao je 2002. godine tadašnji predsednik SAD Džordž Buš za pritvaranje stranih osumnjičenih militanata posle napada na SAD 11. septembra 2001. godine.
SVET
Tramp potpisao prvi zakon u novom mandatu - veća ovlašćenja za pritvor migranata
Komentar