„Pokušaji da se Rusija, Kina i Iran uklone iz procesa spoljne podrške rešenju sirijskog problema teško da su diktirani dobrim namerama. Oni otkrivaju planove Zapada da svoje konkurente odgurnu na sekundarne pozicije“, rekao je ministar na 14. Konferenciji diskusionog kluba Valdaj o Bliskom istoku.
Šef Ministarstva spoljnih poslova je skrenuo pažnju na to da nove sirijske vlasti, na čelu sa Ahmadom Šarom, i grupa koje su bile deo ove strukture, nemaju baš dobar kontakt i razumevanje.
„Postoji i potreba da se veoma aktivno i konstruktivno, ne pokušavajući da sakupi geopolitičke poene, ali razmišljajući o budućnosti sirijskog naroda, promoviše nacionalni dijalog. Za to je potrebno ujediniti napore svih spoljnih igrača“, rekao je on.
Krajem novembra 2024. godine naoružane opozicione grupe pokrenule su veliku ofanzivu na položaje sirijske vojske. 8. decembra su ušli u Damask, Bašar Asad je podneo ostavku na mesto predsednika i napustio zemlju. Mohamed el Bašir, koji je predvodio takozvanu Vladu spasa u provinciji Idlib, objavio je 10. decembra svoje imenovanje za šefa sirijskog prelaznog kabineta.