Iznenađenje i torta u bojama ruske i srpske zastave za stoti rođendan ganuli su do suza vojnog veterana.
Sputnjik i ruska ambasada su Rakiću pored torte uručili zahvalnicu u ime vojnog izaslanstava Ruske federacije.
„Izražavamo zahvalnost na vašem trudu u borbi protiv fašizma i na očuvanju sećanja na rusko-srpsko prijateljstva i bratskih odnosa između dva naroda“, navodi se u zahvalnici.
Ratni put Milorada Rakića
Ratni put Milorada Rakića počinje avgusta 1943. godine kada se kao osamnestogodišnjak, u želji da svoju otadžbinu oslobodi od okupatora, priključio Prvoj krajiškoj brigadi.
Od svog osnivanja 9. novembra 1942. u selu Lamovito pod Kozarom, Prva krajiška udarna briga je išla iz bitke u bitku, suprostvaljajući se često daleko nadmoćnijem neprijatelju. Nizale su se neprijateljske ofanzive, ogorčene borbe protiv okupatora i njegovih satelita u Bosni, Crnoj Gori, zapadnoj Srbiji, Sandžaku...
Torta u bojama ruske zastave! Iznenađenje veteranu za 100. rođendan
© Sputnik / Lola Đorđević
Uprkos velikim žrtvama kojima su mnoge pobede u borbama bile plaćene, želja za slobodom je hrabre "krajišnike" vodila napred ka samo jednom cilju - oslobođenju zemlje.
Pobedama na Kopaoniku i kod Kuršumlije, oslobođenju Arilja, napadu na Užice, i borbama kod Smederevske palanke, gde se oktobra 1944. prvi put sreću sa jedinicama Crvene armije, borci 1. krajiške brigade nezaustavljivo marširaju ka Beogradu, prestonici Jugoslavije
Napadom na Smederevo, oslobođenjem Grocke i borbama pod Avalom, razbijanjem korpusne grupacije „Štetner", Prva krajiška brigada daje nemerljiv doprinos u slavnoj "Beogradskoj operaciji.
Za deda Milorada i njegove saborce, oslobođenje prestonice ne znači kraj rata, naprotiv, neprijatelja je tek trebalo goniti.
Kao i u "Beogradskoj operaciji", ponovo su, rame uz rame, na dobro utvrđene nemačke odbrambene linije, ukopane u sremskoj ravnici, jurišali Rusi i Srbi.
Milorad Rakić
© Sputnik / Lola Đorđević
O težini borbi na Sremskm frontu, govori podatak da je samo u jednom danu 470 boraca Prve krajiške brigade izbačeno iz stroja, od kojih je 130 poginulo.
Početkom maja 1945. godine, dok je sat istorije otkucavao poslednje dane rata, a nad Rajhstagom se vijorila zastava pobede, zaostale grupe okupatora su grčevito branile Zagreb, prestonicu NDH.
U borbama za njegovo oslobođenje, dvadesetogodišnji Milorad Rakić biva ranjen, čime se njegov ratni put završava, dok njegovi saborci slamaju poslednji otpor ustaša i nacista goneći ih sve do austrijski-jugoslovenske granice.