Trampov zahtev, za koji je panamski predsednik Hose Raul Mulino rekao da je nemoguć, a regionalni lideri su ga osudili kao imperijalizam u stilu 19. veka, smatra se i otvaranjem pregovaračke pozicije za obezbeđivanje nižih taksi za američku robu koja prolazi kroz taj kanal ili bližu saradnju u oblasti migracija.
„Vraćamo ga“, izjavio je Tramp na svom inauguracionom obraćanju, a potvrda njegovih reči je poseta Rubija Panami, koji će zatim posetiti Salvador, Gvatemalu, Dominikansku Republiku i Kostariku, navodi „Vašington post“.
Izbor da posete centralnoameričke države je retkost za državne sekretare SAD, koji obično prvo posećuju zemlje u Aziji ili Evropi.
Vašingtonski dnevnik je ocenio i da je plan poseta regionu pokazatelj interesovanja Marka Rubija kao prvog španskog visokog diplomate u SAD, ali i sklonosti Trampove administracije da ponovo centrira američku spoljnu politiku bliže domaćem terenu.
Sjedinjene Države su izgradile Panamski kanal početkom 1900-ih, što je u to vreme bio istorijski podvig koji je otvorio rutu za vojna i komercijalna plovila, a odustale su od kontrole nad tim plovnim putem 1999. godine u skladu sa sporazumom koji je godinama ranije potpisao predsednik Džimi Karter - dogovorom koji je Tramp omalovažio, navodeći u ranijoj izjavi da je „prepuštanje Panamskog kanala Panami bila velika greška“.
Tramp je tvrdio da Panama dozvoljava Kini da stacionira trupe na Panamskom kanalu, plovnom putu koji spaja Atlantski i Tihi okean.