Jekaterinburg: Industrijski centar s kulturnim bogatstvom
Uralski državni univerzitet nalazi se u Jekaterinburgu, gradu od oko milion i po stanovnika, ruskom industrijskom centru, koji svojim žiteljima nudi i obilje kulturnih sadržaja, mnoštvo pozorišta, muzeja, zabavnih kompleksa i turističkih atrakcija, kao i mogućnost da uživaju u prelepoj prirodi, kaže u razgovoru za Sputnjik rektor ove visokoškolske ustanove, profesor doktor Viktor Kokšarov.
U Beogradu je tokom protekle sedmice boravila delegacija iz Rusije, koju je predvodio Viktor Kokšarov, a cilj posete je bio produbljivanje saradnje sa srpskim univerzitetima i istraživačkim organizacijama.
„Došli smo da učestvujemo u obeležavanju Dana Instituta za političke studije, koji se poklapa sa Savindanom. U decembru je naša delegacija potpisala memorandum o saradnji s tim institutom, a 27. januara smo potpisali plan saradnje kojim je definisano 15 konkretnih oblasti saradnje. Dogovorili smo se s kolegama da ćemo zajedno učestvovati u pripremi publikacija, naučnih istraživanja, organizaciji seminara i foruma. Dogovoreni su konkretni seminari koji će se održavati u Srbiji i Rusiji. Takođe, održan je sastanak s rukovodstvom Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, jer je naš univerzitet vrlo snažan centar za obrazovanje inženjerskog kadra“, naveo je Viktor Kokšarov.
Rektor Uralskog državnog univerziteta Viktor Kokšarov
© Gavro Dešić
Multidisciplinarni program: Širok spektar obrazovnih mogućnosti
Uralski državni univerzitet, koji je osnovan 1920. godine, sada pohađa više od 4.000 studenata iz inostranstva, iz 100 zemalja, među kojima su najbrojniji akademci iz Kine (oko 1.500), a potom iz Kazahstana (oko 1.200). Univerzitet je multidisciplinarni, a poznat je, pre svega, kao centar za pripremu budućih inženjera.
„Tehnički deo nam je najsnažniji, i kao centar industrijskog regiona Rusije, prvenstveno obučavamo kadrove za industrijske kompanije. Zbog toga je mašinstvo kod nas vrlo razvijeno. Dogovorili smo se sa kolegama da ćemo učestvovati u konkretnim forumima i konferencijama vezanim za termodinamiku, energetiku i veštačku inteligenciju. Dogovoreno je i održavanje zajedničkog onlajn seminara s našim i njihovim profesorima, kako bismo konkretizovali teme. Takođe, pozvali smo kolege da pošalju svoje studente zajedno s profesorima na naš letnji univerzitet, koji organizujemo svake godine u julu. U njemu učestvuje oko 300 studenata iz raznih zemalja. Put, smeštaj i ishrana su potpuno pokriveni i to traje dve nedelje. Polaznici se bave raznim oblastima i učestvuju u seminarima, predavanjima, upoznaju se s regionom“, objašnjava Kokšarov.
Pored budućih inženjera, Uralski državni univerzitet obučava i druge stručnjake, kako u oblasti društvenih nauka, tako i u oblasti ekonomije, prirodnih nauka i matematike.
Povoljni troškovi studija i života u Jekaterinburgu
Viktor Kokšarov ističe da su uslovi za studije na Uralskom državnom univerzitetu izuzetno povoljni. Izgrađen je novi studentski kampus, koji može da primi oko 1.500 studenata. Reč je o odlično opremljenim jednosobnim stanovima, od po oko 30 kvadrata.
Prema njegovim rečima, univerzitet ima ozbiljnu reputaciju i rangiran je u svim svetskim rang listama, kao što su „Times Higher Education“, „US Top Universities“, Šangajska lista.
„Naravno, to utiče odluku studenata iz inostranstva da odaberu naš univerzitet, jer on nudi širok spektar obrazovnih programa, a veoma je dobro pozicioniran na naučnoj mapi sveta. Imamo mnogo naučnih oblasti, 12 laboratorija koje vode vodeći inostrani naučnici. Infrastruktura se poboljšava, imamo gde da živimo i učimo. Naša univerzitetska zajednica je trenutno pionirski univerzitet u okviru programa koji se sprovodi u Rusiji za izgradnju kampusa svetskog nivoa, što je inicijativa ruskog predsednika“, kaže Kokšarov.
Univerzitet nudi razne mogućnosti i uslove za studiranje, a deo inostranih studenata dolazi putem kvota koje dodeljuje Vlada Ruske Federacije, kroz stipendije.
„U Rusiji se godišnje dodeljuje više od 30.000 kvota za studente iz drugih zemalja, koji dobijaju stipendije. Pored toga, značajan broj inostranih studenata dolaze sami na školovanje, ali im obezbeđujemo znatne popuste. Takođe, imamo veliki broj stipendija koje dodeljuju nevladine organizacije, a koje su, usput, mnogo veće od stipendija koje dodeljuje ruska vlada ili ono što dodeljuje Ruska Federacija. Na primer, samo ove godine naši partneri, preduzeća iz oblasti mašinske industrije, grupa „Sinara“, firma za cevnu i metaluršku proizvodnju, dodelili su 500 stipendija. To znači da 500 studenata može da prima stipendije svake godine, od kojih je 100 stipendija u iznosu od 25.000 rubalja mesečno, što je otprilike 30.000 dinara. Preostalih 400 stipendija je u iznosu od 15.000 rubalja mesečno, što je otprilike 20.000 dinara. Takođe, imamo vrlo niske troškove za smeštaj u studentskim domovima. Ukratko, inostrani studenti nemaju velike troškove. Zbog toga dolaze kod nas, jer su cene studija mnogo niže nego u Moskvi i Sankt Peterburgu, a sam grad je, naravno, vrlo atraktivan“, ističe Viktor Kokšarov.
Zapošljavanje posle studija: Diplomci visoko cenjeni
Kada je reč o perspektivi za zapošljavanje, nakon završenih studija, Kokšarov kaže da su diplomci Uralskog državnog univerziteta veoma cenjeni.
„Ovi diplomirani radnici su priznati svuda, posebno u zemljama s kojima Rusija ima međuvladine sporazume o uzajamnom priznavanju diplome. Rusija ima takve sporazume s mnogim zemljama. Takođe, ako ne postoji takav sporazum, diploma može da prođe kroz proces nostrifikacije, odnosno dodatnog priznavanja. Na univerzitetu je tokom svih ovih godinadiplomiralo više od 400.000 studenata. Oni rade u raznim zemljama sveta. Imamo ozbiljne asocijacije bivših studenata u nekoliko zemalja koje nas podržavaju, sarađuju s nama, a neki čak stvaraju specijalne fondove kapitala za podršku studentima iz svojih zemalja koji dolaze i studiraju upravo na Uralskom Federalnom Univerzitetu. Između Rusije i Srbije nema prepreka, diplome se priznaju, tako da bilo koja osoba koja je stekla obrazovanje u Rusiji može slobodno da radi u Srbiji“, navodi Kokšarov.
Studenti iz Srbije mogu da pohađaju osnovne studije u Jekaterinburgu, ali mogu tamo da nastave i postdiplomske studije, započete u Srbiji.
„Priznajemo diplome i nema prepreka za to. I srpski studenti dolaze kod nas na doktorat. Imamo 35 disertacionih saveta u svim oblastima, tako da, bez obzira na to koji ste smer odabrali iz Srbije, bilo da je to društveno-ekonomska oblast, prirodne nauke ili inženjering, možete pronaći odgovarajući program“, kaže Kokšarov.
Trenutno je na Uralskom državnom univerzitetu svega nekoliko studenata iz Srbije, ali se Kokšarov nada da će potpisani sporazumi, kao i produbljivanje veza srpskih i ruskih naučnih i visokoobrazovnih ustanova doprineti tome da ih u budućnosti bude više.
„Pretpostavljam da će najveće interesovanje biti za postdiplomske studije. Imamo osećaj da postoji potreba za obukom visoko kvalifikovanih kadrova u oblasti nauke u Srbiji i spremni smo da pružimo takve uslove“, kaže Kokšarov.
Pored nauke, tu su priroda, kultura, sport
On ističe da su ruski domaćini „otvoreni i veoma prijateljski nastrojeni“, da sa zadovoljstvom dočekuju studente iz raznih delova sveta, pružajući im pritom kvalitetno obrazovanje.
„I naravno, jedinstvene mogućnosti koje univerzitet i grad Jekaterinburg, kao i Sverdlovska oblast, pružaju, treba iskoristiti. Student koji je stekao obrazovanje kod nas uživa zasluženi autoritet kao visoko kvalifikovani stručnjak. To su veoma lepi predeli, predivna priroda, planine nisu velike, ali su prekrivene šumama, mnogo je jezera i reka. Sam grad Jekaterinburg veoma je razvijen, dinamičan i u izgradnji, ima prelepa pozorišta, muzičke kolektive, muzeje, barove i restorane, on je jedna od kulturnih prestonica Rusije. Dakle, studenti imaju šta da rade, imaju gde da se bave sportom, a mi imamo izvanredne mogućnosti za sportske aktivnosti unutar samog univerziteta - više od dvadeset sopstvenih sportskih objekata, sjajan atletski kompleks, bazen, nekoliko stadiona, odvojene hale za timske sportove. Studenti imaju mogućnost da se, pored nauke, prikljulče i kreativnim kolektivima, pevanju, plesu, sviranju“, dodaje Kokšarov.