Uzorci su takođe omogućili da se bolje shvate hemijski i biološki procesi na svemirskim stenama koje su haotično letele po Sunčevom sistemu u njegovim ranim danima, piše Si-En-En.
Preliminarne analize stena i prašine objavljene u prethodnih godinu dana pokazali su da je asteroid sadržao vodu, kao i ugljenik, azot i druge organske materije, ali hemijska kompozicija organskog materijala bila je uglavnom nepoznata.
Nova istraživanja pokazala su da je u uzorcima bilo hemikalija koje predstavljaju osnovne elemente života, poput aminokiselina i komponenti koje postoje u DNK, rekao je dr Danijel P. Glavin, naučnik iz Svemirskog centra Godard pri NASA.
„Ovo je veoma uzbudljivo jer sugeriše da su asteroidi poput Benua nekad funkcionisali kao džinovske hemijske fabrike u svemiru i da su mogle da donose sirov materijal neophodan za život do Zemlje i drugih tela u našem Sunčevom sistemu“, rekao je za Glavin, glavni autor studije objavljene u žurnalu„Nature Astronomy“.
Osim njih, u odvojenoj studiji objavljenoj u žurnalu „Nature“ naučnici su predstavili svoje otkriće soli i minerala ključnih za život u stenama sa Benua.
Rezultati obe studije predstavljeni su na pres konferenciji NASA kao revolucionarno naučno otkriće.
„Ove dve studije zajedno pokazuju da je Benu mnogo zanimljivije i komplikovanije mesto nego što smo verovatno mislili pre samo šest meseci“, rekao je dr Tim Mekoj, koautor studije u žurnalu „Nature“ i kustos meteorita u Nacionalnom prirodnjačkom muzeju Smitsonijan.