Nova studija, objavljena u žurnalu „Cell Stem Cell“, opisuje ne samo kako su kineski naučnici uspeli da uzgoje ovakve miševe, već i kako funkcionišu geni čija aktivnost zavisi toga od kojeg se roditelja nasleđuju, što je takozvano utiskivanje gena.
Kako piše „Lajv sajens“, Ži-Kun Li sa Kineske akademije nauka u Pekingu i njegove kolege koristile su CRISPR da uzgoje miševe. Koristili su novi pristup da targetiraju gene koji se nasleđuju od muškog i ženskog roditelja, a nadaju se da će ovaj pristup moći da koriste i za stvaranje primata sa po dva oca..
„Naš pristup je direktno targetirao utiskivanje gena, za koji se dugo verovalo da igra centralnu ulogu u ograničenju bipaternalne reprodukcije“, rekao je Žin-Kun.
Kako se objašnjava, oni su izveli 20 modifikacija gena da bi dobili rezultat koji su želeli.
„Divim se ovom radu, mislim da je to važan pristup. Ovo je važan korak napred u razumevanju biologije utiskivanja“, rekao je Kit Latam, profesor zoologije i biologije na Državnom univerzitetu Mičigena, koji nije učestvovao u istraživanju.
Naučnici su miševe uzgojili tako što su od jednog mužjaka uzeli spermatozoide, od njih napravili matične ćelije, a zatim ih modifikovali i pretvorili u jajne ćelije i oplodili spermatozoidom drugog mužjaka. Embrion je onda ubačen u surogat ženku, a miševi su se rodili sa genima oba oca.
Kako navodi Dejli mejl, ova procedura ipak ima dosta ograničenja. Samo 11,8 odsto embriona u surogat majkama je uspešno rođeno, a nisu svi preživeli do zrelosti. Osim toga, imali su izmenjeni rast, kraći životni vek i bili su sterilni.