„ŠOS je, generalno, evroazijska organizacija, a podnosioca zahteva za omogućavanje statusa partnera, posmatrača ima i u Južnoj Aziji, Jugoistočnoj Aziji, Zapadnoj Aziji. Ima nekih država čak i na afričkom kontinentu, na njegovom severu i istoku“, naglasio je Ermekbajev, odgovarajući na pitanje koje zemlje su podnele zahteve za učešće u ŠOS u svojstvu posmatrača i partnera.
On je podsetio da je trenutno aktivno šest, odnosno, osam zahteva za status zemalja-posmatrača i partnera u dijalogu i da se oni trenutno razmatraju.
„Ali, nije pitanje statusa, nego toga da želimo da unapređujemo praktičnu saradnju i sa partnerima i sa posmatračima, nezavisno od njihovog statusa“, dodao je Ermekbajev.
On je još istakao da je olakšavanje viznog režima u zemljama ŠOS na dnevnom redu organizacije, ali da pitanje bezviznih putovanja u svim njegovim zemljama još „nije sazrelo“.
Takođe je dodao da se o takvim pitanjima odlučuje, uključujući i na bilateralnoj osnovi i da su mnoge zemlje ŠOS-a već potpisale sporazume o bezviznim putovanjima.
Šangajska organizacija za saradnju je međunarodna organizacija koju su osnovali 2001. godine lideri Kine, Rusije, Kazahstana, Tadžikistana, Kirgizije i Uzbekistana. Trenutno uključuje 10 zemalja, a pored navedenih, vremenom su joj se, izuzev navedenih, pridružili i Indija, Pakistan, Belorusija i Iran.
Pogledajte i: