Figaro peva nad ostacima sveta

Sputnik
Šta za književnika srednje generacije, koji je na polovini spisateljskog puta, znači štampanje Izabranih dela (koja sadrže zbirku priča „Beograđanke“ i romane „24 zida“, „Tuđine“, „Parter“ i „Roman o pijanstvima“) – pitamo jednog od najnagrađivanijih savremenih srpskih pisaca Igora Marojevića, čije se „Beogradsko petoknjižje“ nedavno pojavilo u izdanju kuće „Knjiga komerc“.
Otkrivamo šta o svom susretu sa Drvengradom kažu studenti iz Rusije – Sofija Čigorova, Jegor Ščirenko i Oleg Jeršov, učesnici filmskog festivala „Kustendorf“, koji se održava od 22. do 25. januara na Mokroj Gori, a o tome koliko je uzbudljivo što kao član žirija za dodelu nagrada učestvuje u otkrivanju budućih zvezda svetskog filma – razgovaramo sa Đakomom Abrucezeom.
Zašto je i posle gotovo dva i po veka „Seviljski berberin“ i danas jedna od deset najizvođenijih i najomiljenijih opera, koliko je pored pevačkog potrebno i glumačkog umeća da se na pravi način oživi lik legendarnog Figara – za „Orbitu kulture“ objašnjava prvak Beogradske opere Vladimir Andrić.
Kako su se na ovogodišnjem 7. Festivalu dugometražnog dokumentarnog filma na istom mestu našli Dejvid Linč i Martin Skorceze, odnosno Leni Rifenštal i Ernest Kroul, šta su glavne poruke ovih ostvarenja koja su već prikazivana na Kanskom, Venecijanskom i Berlinskom festivalu – objašnjava umetnički direktor festivala Igor Toholj.
Komentar