Na pitanje da li postoji mogućnost da Tramp ukine sankcije NIS-u, Vučić je rekao da nije siguran da će tim pitanjem da se bavi Tramp već neko od njegovih saradnika.
„Ne mogu sve sankcije odmah da budu ukinute, ali svakako da oni mogu mnogo toga da promene. On danas ima razgovore sa predstavnicima Republikanaca u Senatu i Predstavničkom domu. Dakle, oni imaju većinu u oba doma, on to može da promeni. Nije tako jednostavno kao što izgleda, ali može da promeni. Tako da stupićemo u kontakt sa njima i razgovaraćemo“, kazao je Vučić za RTS.
Dodao je da se čeka i ishod razgovora Rusa i Amerikanaca.
Vučić je naveo da su se cene nafte stabilizovale i da su počele da padaju na svetskom tržištu poslednja dva dana.
"Što je značajno za nas, jer smo tri nedelje zaredom imali povećanje cene nafte i naftnih derivata i verujem da ćemo u petak moći ili biti u prilici, ako se nešto drastično ne dogodi u naredna dva dana, da idemo na smanjenje i da naši ljudi to osete u Srbiji, ali što je ono što je mnogo važnije, to je šta ćemo sa NIS-om", naveo je predsednik Srbije.
Poručio je da je za ljude najvažnije da znaju da će nafte, dizela, benzina i svih derivata biti dovoljno.
Sjedinjene Američke Države uvele su 10. januara sankcije rusko-srpskoj kompaniji Naftna industrija Srbije.
Što se tiče ekonomije, geopolitička situacija najviše izaziva strah, rekao je Vučić i dodao da bi, ako bi se završio rat u Ukrajini, sve procene išle na bolje.
Istakao je da će, što se tiče odnosa Srbije i Amerike, pokušati da stupe u kontakt sa najvišim američkim zvaničnicima u što kraćem roku.
"Ukoliko bi predsednik Tramp doprineo smirivanju situacije u Ukrajini, to bi značilo sve. I u Srbiji svakome, ali rekao bih u čitavoj Evropi i dobrom delu sveta", rekao je Vučić.
Deo evropskih zemalja snažno lobira protiv Srbije, a u korist Prištine
Vučić je izjavio da, nakon razgovora sa odlazećim specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, njegova zabrinutost zbog evropske politike prema KiM nije umanjena, i najavio da će Beograd intenzivirati razgovore sa Vašingtonom kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine.
Predsednik Srbije je to rekao u Davosu odgovarajući na pitanje da li mu je Lajčak na sastanku rekao nešto što bi možda umanjilo njegove brige ili nešto što ih je povećalo.
"Dakle, oni u Evropi će uskoro ponovno da krenu sa idejama kao pokušali smo oštro sa Kurtijem, e sad da mu damo, da mu učinimo nešto, pa će činiti oko Saveta Evrope i oko mnogih drugih stvari", kazao je Vučić.
Predsednik je dodao da sve to predvodi deo zemalja koji strahovito snažno lobira kako protiv Srbije, tako i u korist Prištine.
"Uvek ćete videti isti skup zemalja, to će biti deo baltičkih i skandinavskih zemalja, Holandija, Bugarska, Hrvatska. Dakle, uvek isti skup zemalja", rekao je Vučić.
Dodao je da iza toga uvek stoji i jedna velika evropska sila koja se, kako je rekao, pravi naivna i nevina, kao da to sve ne zna i ne razume o čemu se radi.
"Mi se uzdamo tu u snagu američke argumentacije", rekao je predsednik i dodao da ćemo razgovarati sa Amerikancima.
Na pitanje da li očekuje da bi se nešto moglo promeniti jer do sada nije bilo direktnih sankcija Prištini naveo je da Srbija ne traži sankcije već fer ponašanje prema srpskom narodu i poštovanje pre svega.
"Morate da vratite regionalnu policiju, morate da vratite odluku o Zajednici srpskih opština, kada se to završi možemo da razgovaramo o drugim stvarima", istakao je Vučić.
Na pitanje o Lajčakovom nasledniku, rekao je da je od imenovanja Lajčakovog naslednika mnogo važnije kako će se ponašati sveukupno Kvinta, odnosno Amerikanci i Evropljani i da zato treba sačekati.
Vučić je, na konstataciju da je nepromenjena podrška Kine teritorijalnom integritetu Srbije, što mu je danas potvrdio prvi potpredsednik Vlade NR Kine tokom sastanka u Davosu, naglasio da je sada ta podrška još jasnija.