SRBIJA

Vučević: Većina škola će raditi, neko namerno stvara utisak da nije tako

Premijer Miloš Vučević izjavio je da očekuje da će 82 odsto škola sutra početi da radi u punom kapacitetu, dodajući da je postignut težak, ali dobar dogovor u prosveti.
Sputnik
Vučević je naveo da veruje da će većina škola apsolutno raditi, ali da se namerno stvara utisak da ne kreću sa radom, jer postoje medijske grupe za pritisak i društvene mreže na kojima se plasiraju netačne informacije bez ikakve odgovornosti.
„Po pitanju prosvete i obrazovanja se najbolje pokazuje kako su nam napali dubinski državu, jer su udarili na najosetljiviji deo, napali su na decu da nemaju pravo na obrazovanje, napali ceo školski sistem da bi paralisali državu“, rekao je Vučević za TV Prva.
On je naveo da je sve to dovelo do podele među roditeljima i školskih odbora i istakao da se stalno vrši neki pritisak na one koji bi želeli da rade, jer neka druga grupa neformalna kaže da ne sme da se odvija nastava.
„Onda kažite da ne želimo da imamo državu, nego treba da budemo anarhija. Došli smo na nivo da neko na viber grupama suspenduje nastavu, pa se glasa na viberu, kako sam raspoložen odlučujemo da li će krenuti deca u nastavu ili ne“, rekao je Vučević.
On je naveo da škole moraju da rade, a ko neće doći će prosvetna inspekcija i radiće svoj posao.
„Oko 82 očekujem da apsolutno radi u punom kapacitetu, negde oko 11 odsto da većinski radi, ali da će biti nastavnika koji ne žele da sprovode nastavu, ostatak će pokušati da bude u potpunoj blokadi, što je potpuno nezakonito“, rekao je Vučević.
On je podsetio da kada se ide u štrajk u prosveti mora da se obezbedi minimalna nastava, trajanje časa od 30 minuta, a da je sve osim toga čisto i grubo kršenje zakona.

„Ne možete da zatvorite te škole, to ne postoji. Mislim da smo postigli težak, ali dobar dogovor u prosveti. Čestitam im, izdejstvovali su sve sto su tražili, najveće povećanje zarada, izmenu Krivičnog zakonika, gde je uvedeno posebno krivično delo napada na profesore, nastavnike, učitelje i vaspitačice, povećali smo koeficijente. Ove godine dolazimo na ono što je bio njihov ključni zahtev, da početna plata u prosveti bude prosečna plata u Republici, predvideli povećanje plata i za vaspitačice u predškolskim ustanovama“, rekao je on.

Premijer je najavio da se ide ka zaključenju novog kolektivnog ugovora i da sledi razgovor sa sindikatima oko visokog obrazovanja, oko izmena seta zakona, da li časovi da traju 45 minuta ili kraće.
„Čitav paket stvari smo otvorili i onda čujete sada nećemo u školu, jer je povređeno dostojanstvo prosvete“, rekao je Vučević.

Đukić Dejanović: Politici nije mesto u školama, kršenje zakona povlači posledice

Poslednjim dogovorima sa reprezentativnim sindikatima napravili smo značajan pomak u pogledu materijalnog položaja prosvetnih radnika, a kroz dalje pregovore koji počinju već sutra uspostavićemo i mehanizam da se plate početnika u prosveti usklađuju sa prosečnom platom u Srbiji, izjavila je danas ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Ona je u intervjuu za današnju „Politiku“, ocenila da uoči sutrašnjeg početka drugog polugodišta u školama razmimoilaženja u vezi sa sindikalnim pitanjima između Vlade Srbije i sindikata nema i da su oni zapravo na istom putu.
„Sve drugo što manje grupe i pojedinci navode kao razloge za obustavu nastave i proteste u školama jeste dnevno politikantstvo a politici nije mesto u školama. Zato molim sve prosvetne radnike da u ovom trenutku misle na interes učenika i na njihovo pravo na obrazovanje. Zakon mora da se poštuje, njegovo kršenje povlači određene posledice“, rekla je ona.
Kada je reč o nadoknađivanju nastavnih dana koji nisu realizovani zbog produžetka zimskog raspusta i jednodnevnih obustava nastave, ministarka je istakla da će škole u skladu sa svojim kapacitetima pripremiti plan nadoknade koji je potrebno realizovati tokom drugog polugodište, a školske uprave će prihvatiti te planove.
Govoreći o tome šta su prosvetni radnici dogovorom sa predstavnicima Vlade Srbije dobili, navela je da će oni kroz dva povećanja od pet odsto, u martu i oktobru, imati početnu platu na nivou republičkog proseka, što je, kako je istakla, i bio zahtev sindikata.
„Na ova povećanja i povećanje od 11 odsto, koje je već predviđeno i koje će svi zaposleni u prosveti imati sa januarskom platom koja se isplaćuje u februaru, planirano je i redovno povećanje od 1. januara 2026. za sve zaposlene u javnom sektoru od sedam odsto“, rekla je ona.
Navela je da će početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme sa 86.681 dinara uvećana na 96.216 dinara i da će u skladu sa izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, u martu ovo vanredno povećanja plata zaposlenima u prosveti znači da će početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme sa 96.216 dinara biti uvećana na 101.026 dinara a sa povećanjem u oktobru 2025. godine početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme će biti uvećana na 106.078 dinara.
„U januaru 2026. godine planirano je povećanje plata svim zaposlenima u javnom sektoru, pa i zaposlenima u prosveti za projektovanih sedam odsto. Početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme će biti uvećana na 111.379 dinara. Trebalo bi imati u vidu da na ove osnovne plate idu i dodaci za minuli rad i razredno starešinstvo, pa će tako zarada prosvetnog radnika sa sedmim stepenom stručne spreme, sa radnim stažom od 35 godina i sa starešinstvom biti oko 140.700 dinara u januaru sledeće godine“, rekla je Đukić Dejanović.
Pogledajte i:
Komentar