Stanojević je u izjavi za Tanjug rekao da NBS ima šest platnih sistema, od kojih je jedan potpuno nov sistem za instant plaćanje sa mogućnošću implementacije novih servisa. On je naglasio da je upravo tu mogućnost prepoznala kompanija „Vajber“ sa kojom NBS ima stratešku saradnju i sa kojom je krenula u implementaciju dva nova servisa povezana sa aplikacijom Vajber- za plaćanje i prenos novca.
Prema rečima Stanojevića, jedan način plaćanja je P2P plaćanje, odnosno prenos sredstava putem Vajber aplikacije sa računa platioca na račun primaoca. To će, kako naglašava, funkcionisati tako što korisnik putem aplikacije Vajber, samo na osnovu mobilnog broja, inicira transakciju u nameri da sredstva prenese željenom primaocu. Takođe, transakcija će moći će da se inicira putem zahteva za plaćanje - reguest-to-pay.
Druga mogućnost će, kako kaže, biti prihvatanje instant plaćanja na prodajnim mestima.
Stanojević je naglasio da će aplikacija Vajber biti samo tehničko rešenje, putem koje će korisnici moći da iniciraju transakcije, odnosno da prihvataju instant plaćanje, dok će se sama transakcija realizovati kroz sisteme banaka putem instant plaćanja i pružalac te platne usluge će biti banka, izdavalac, odnosno banka prihvatilac.
Stanojević je podsetio da je nakon implementacije Instant plaćanja Narodna banka Srbije u saradnji sa bankama implementirala nekoliko servisa odnosno mogućnost instant plaćanja. Pored toga implementirano je, kako kaže, i plaćanje računa putem skeniranja NBS IPS QR kodu što je veoma popularna usluga, jer svaki račun u Srbiji ima i QR kod na sebi.
,,Cilj je da svaki račun i faktura bez obzira ko ga izda dobije na NBS IPS QR kod na sebi da bi korisnici mogli da plaćaju na tako jednostavan način. Dodatno je implementirano plaćanje na fizičkim internet prodajnim mestima. To je mogućnost da putem skeniranja ili pokazivanja NBS IPS QR koda na prodajnom mestu izvršite plaćanje gde se u nekoliko sekundi, novac prebacuje sa računa platioca na račun tog trgovca primaoca plaćanja i usluga", rekao je Stanojević.
Najviše se, kaže, koristi usluga skeniranja na NBS IPS QR kodu i broj transakcija svakodnevno raste, kao i broj prihvatnih mesta.
Stanojević očekuje da se uskoro implementira i usluga prodaje na rate, odnosno plaćanja na rate putem instant plaćanja i usluga podizanja gotovine uz kupovinu iako to nije bezgotovinska transakcija i podizanje gotovine na bankomatu.
Što se tiče broja transakcija izvršenih u Sistemu za jedinstveno plaćanje, u 2024. godini je izvršeno više od 87 miliona transakcija, rekao je on i naglasio da su to transakcije izvršene u sistemu koji podrazumeva da banka platioca i primaoca plaćanja nije ista.
Stanojević je rekao da se kod instant plaćanja ne koriste osetljivi podaci o platnom instrumentu ili korisniku, tako da ga je veoma teško zloupotrebiti.