„Ima razloga da se veruje da je teroristički napad na kompresorsku stanicu, reč je o gasovodu ‘Turski tok’, to je Krasnodarski kraj, 11. januara izvršen na podsticaj iz Vašingtona“, rekla je Zaharova.
Ona je naglasila da Vašington i Kijev zaista rade u tandemu, čineći „sve da prekinu isporuke stabilnog ruskog gasa“, koji ima razumne cene i visokog je kvaliteta i „očiste tržište za skupi američki prirodni tečni gas“.
Zaharova je navela i da Evropska unija pokušava da ignoriše napade Kijeva na „Turski tok“, ograničavajući se na nejasne izjave.
„Brisel se ograničava na nejasne argumente da svaki napad na objekte energetskog sistema, naravno, izaziva zabrinutost. Navodno, Kijev, kijevski režim, nije o tome informisao Evropsku uniju. I generalno, to nisu napadi na, da kažemo, energetiku, to je nešto drugo“, opisala je Zaharova reakciju EU na napade na „Turski tok“.
Ona je istakla da ovi napadi, po svemu sudeći, odgovaraju određenom delu Evropske unije, koji deluju protiv sopstvenih građana. A ostatak EU jednostavno ne zna šta se dešava.
Ranije je rusko Ministarstvo odbrane saopštilo da je kijevski režim u subotu pokušao da izvede napad na kompresorsku stanicu „Turskog toka“ kod Anape u Krasnodarskom kraju koristeći devet bespilotnih letelica kako bi zaustavio isporuku gasa evropskim zemljama. Stanica trenutno radi normalno.
Zapad želi da smanji izvoz nafte
Ona je navela i da Zapad, optužujući Rusiju za navodno oštećenje infrastrukture na Baltiku, nastoji da na svaki način ograniči izvoz ruske nafte.
„Pravi cilj svega ovoga je na svaki način ograničiti izvoz ruske nafte. Istovremeno pokušavajući da stvore preduslove za uvođenje proizvoljnih ograničenja međunarodnog brodarstva u Baltičkom moru zbog ozloglašenih spekulacija o njegovom pretvaranju u ‘unutrašnje more’ NATO-a. Zapadnjacima je samo na rečima stalo do interesa krajnjih potrošača energenata, ali u stvarnosti nastavljaju da podrivaju globalnu energetsku bezbednost“, naglasila je Zaharova.
Prema njenim rečima, NATO je odmah iskoristio nastalu situaciju.
„On (NATO) je iskoristio situaciju da poveća vojno prisustvo Alijanse na Baltičkom moru. Sve bi to ličilo na još jedan čin u teatru apsurda, da nije bilo svih znakova dugogodišnjeg i pažljivo osmišljenog plana“, zaključila je ona.
Incidenti sa oštećivanjem kablova u Baltičkom moru dogodili su se u novembru i decembru 2024. godine. U novembru je prekinut telekomunikacioni kabl „C-Lion1“ između Finske i Nemačke, kao i komunikacioni kabl između Švedske i Litvanije. Vlasti su tada posumnjale da je za incident odgovoran kineski teretni brod „Ji Peng 3“.
Pogledajte i: