„Znači, nema dalje, oni su već Ukrajinu otpisali i to bi trebalo da bude signal Ukrajincima da vide koliko je sati. Činjenica da je Džozef Bajden pokušao sebi da pripiše zasluge za primirje u Gazi iako su svi od Izraela preko Katara do Egipta priznali da je to Trampovo delo, baš je vrhunac cinizma, čak i za Bajdena je previše“, dodaje Malić.
Bajdenov cinizam i potpuno odsustvo samosvetsi
Bajdenova kritika oligarhije dokaz je potpunog odsustva bilo kakve samosvesti, ističe Malić i podseća da su demokrate 2020. godine došle na vlast uz pomoć više od 400 miliona „Zakerbergovih dolara“.
Vlasnik Mete* Mark Zakerberg dao je taj novac demokratama za tzv. vođenje izbora i „održavanje demokratije“ u strateški važnim državama i „maltene kupio izbore na taj način“, smatra Malić.
„Demokrate tada nisu bile gadljive na pare, niti su bile gadljive na pare kad su Holivud, Soroš i ne znam ko dali Kamali Haris milijardu dolara, sa sve Bajdenovim fondovima koje je preuzela kad je na unutarpartijskom puču došla na to mesto. To nikome nije bio problem i oligarsi su bili divni, a Bajden je pre dve nedelje Sorošu dao predsedničku medalju. Na Soroša nije gadljiv, a Džordž Soroš je maltene definicija oligarha i u rečniku bi trebala da stoji njegova slika. Ali na Ilona Maska je gadljiv zato što je on uz pomoć desetine novca kog su demokrate uložile u izbore uspeo da pomogne Trampu da ih dobije. Nije to oligarhija, to je moć istine, ali činjenica da se Bajden od svih ljudi na Zemlji usuđuje da to govori je ilustracija cinizma i potpunog odsustva samosvesti.“
Predstavljanje sunovrata Amerike
Ocena da je za vreme njegovog mandata postignut značajan napredak u zakonodavstvu, uključujući usvajanje zakona o bezbednosti oružja i klimatskim promenama, prema Maliću predstavlja Bajdenov očajnički pokušaj da predstavi svoju četvorogodišnju vladavinu kao veliki uspeh.
Oproštajni govor Džozefa Bajdena.
© Tanjug / Mandel Ngan/Pool via AP
„Bajden je, u stvari predsedavao sunovratom Amerike. Od maltene prvog dana njegove vladavine ta zemlja je u padu i postoji razlog zašto je većina Amerikanaca demokratama okrenula leđa. Prvi put su, u ne znam koliko godina, republikanci dobili većinu narodnih glasova, a ne samo elektorskih i Amerikanci su potpuno odbacili Kamalinu politiku kao produžetak Bajdenove. Jednostavno, bilo im je muka od tih njegovih regulativa i propisa, priča o klimatskim promenama i 'budućnosti naše dece'. Jedino dete za čiju je budućnost bio zainteresovan bio je njegov sin Hanter (55) kome je dao blanko pomilovanje za deset godina kakve god zločine da je počinio, za koje nije čak ni bio optužen. Toliko o Bajdenovoj brizi za bilo čiju decu“.
Velika patetika
Govor koji bi se mogao definisati kao jedna velika patetika većina Amerikanaca je izignorisla, kao što je izignorisala i Bajdena samog, dodaje Malić. A najveći skandal u celoj priči je to što Bajden nije bio predsednik SAD u protekle četiri godine nego je bio figura iza koje su se krili neki drugi interesi, smatra Malić.
„Nije mi ga žao pošto je notorni Srbofob i nikad nije bio dobar čovek, ali je bio medicinski senilan i njime su na najgori način manipulisali. Samo se nadam da će sledeća administracija koja dolazi za četiri do pet dana sve pomno istražiti i ustanoviti ko je to prevario ne samo američki narod nego i ostatak sveta pričom o Bajdenu kao nekom omiljenom predsedniku koji je dobio najviše glasova u istoriji. To apsolutno nije tačno što se videlo i po njegovim delima i po rezultatu prošlih izbora, a u to više Amerikanci ne veruju“, zaključio je Malić.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden upozorio je u svom poslednjem zvaničnom obraćanju iz Bele kuće na rastuće opasnosti od „oligarhije“ i neograničene moći u rukama najbogatijih pojedinaca u Americi.
Aludirajući na Ilona Maska koga nijednom nije pomenuo u govoru, odlazeći predsednik Bajden naglasio je da ekstremno bogatstvo i uticaj mogu da ugroze demokratiju i prava građana.
Interesantno je da Bajden nijednom u osvrtu na svoj učinak nije spomenuo ni Rusiju, ni odnose Moskve sa Vašingtonom. Odlazeći šef Bele kuće nije se dotakao rusko-američkih odnosa, Rusije ili njenog rukovodstva.
Pogledajte i: