SVET

Švajcarska ulazi u „vojni Šengen“ EU; Lavrov: NATO ih uvlači

Evropska unija je zvanično odobrila zahtev Švajcarske da se pridruži programu „vojnog Šengena“, koji ima za cilj brzo raspoređivanje trupa širom Evrope bez zadržavanja na granicama. Odluku o tome doneo je Savet EU.
Sputnik
„Savet EU je odobrio odluku kojom se potvrđuje da učešće Švajcarske u projektu 'vojne mobilnosti' u okviru programa stalnog strukturiranog odbrambenog partnerstva (PESCO) ispunjava uslove programa i da će doneti značajnu dodatnu vrednost“, navodi se u dokumentu.
Kako se navodi, ta odluka će omogućiti da Švajcarska bude pozvana da se pridruži projektu za koji je aplicirala u septembru 2024. godine.

Lavrov: NATO uvlači Švajcarsku u „vojni Šengen“

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je na konferenciji za novinare o rezultatima ruske diplomatije u 2024. godini, koja je danas održana, izjavio da NATO uvlači Švajcarsku u „vojni Šengen“.
„Evropska unija je formirana za Evropljane, ali je ne tako davno potpisala sporazum sa NATO-om, prema kojem će EU, vojno gledano, u slučaju da, ne daj Bože, dođe do rata, raditi ono što joj NATO kaže. Ne samo EU, već je već rečeno i Švajcarskoj: 'Hajde, pridružite se 'vojnom Šengenu' ako NATO-u zatreba da putuje preko vaše teritorije prema Ruskoj Federaciji'“, rekao je šef ruske diplomatije.
Prema njegovim rečima, ono što sada radi Savet Evrope radi se prema odluci SAD.
„Razlog zbog čega ovo govorim je činjenica da su OEBS i NATO, a naravno, sada i Evropska unija i Savet Evrope, pa čak i Savet nordijskih zemalja, koje su sada sve članice NATO - sve su evroatlantske strukture, a ne evroazijske. Verovatno su oni koji žele da drže Evropu pod kontrolom zainteresovani da se evroatlantska konstrukcija očuva i da nastavi da dominira“, naveo je ministar.
Projekat „vojne mobilnosti“, poznat i kao „vojni Šengen“, predstavlja stub PESCO (Permanent Structured Cooperation in Defense) programa. Ima za cilj da maksimalno pojednostavi i standardizuje procedure za prebacivanje trupa NATO-a preko evropske teritorije. Projekat su razvili EU i NATO 2018. godine.
Pre nego što je Rusija započela Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, projektu su se već pridružili SAD, Kanada, Velika Britanija i Norveška.
Pogledajte i:
Komentar