„Sjedinjenim Državama nije potrebna nikakva konkurencija, ni u jednoj oblasti, počev od energetike, gde oni, ništa se ne pitajući, daju zelen svetlo za izvođenje terorističkih napada s ciljem da se uriši energetska dobrobit EU, gde oni podstiču svoje ukrajinske klijente da posle ‘Severnog toka’, izbace iz stroja i ‘Turski tok’“, rekao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za novinare.
On je naglasio i da se te agresivne metode vršenja pritiska na konkurenciju ogledaju i u sankcionoj politici koja je za SAD i njihove saveznike postala osnova delovanja na međunarodnoj sceni, a protiv Rusije, Kine i drugih.
Podsetimo, rusko Ministarstvo odbrane je juče objavilo da je kijevski režim 11. januara pokušao da sa devet dronova napade stanicu koja obezbeđuje isporuku gasa za "Turski tok".
"Turski tok" je gasovod koj ima dva kraka. Jednim se gas iporučuje preko Crnog mora u Tursku, a drugim u zemlje južne i jugoistočne Evrope.
Reč je o gasovodu kapaciteta 31, 5 milijardi kubnih metara gasa dnevno.
O napadu na „Severni tok“
Lavrov je podsetio da nemački kancelar Olaf Šolc je ćutke skretao pogled i nije smeo ni da pisne kada je gasovod „Severni tok“ dignut u vazduh.
Kako je primetio šef ruske diplomatije, Nemačka pokorno prihvata narušavanje svojih interesa od strane Vašingtona, „pošto se kancelar Šolc nije usudio ni da pisne nakon što su ‘Severni tokovi’dignuti u vazduh“. Prema njegovim rečima, kada se to dogodilo, Šolc je „jednostavno, tiho skrenuo pogled“.
Dana 26. septembra 2022. godine zabeležena su oštećenja na tri kraka gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ (koji nikada nije pušten u rad). Kako je Lavrov ranije primetio, Moskva ne sumnja da je eksplozija izvedena uz podršku Sjedinjenih Američkih Država. Generalno tužilaštvo Ruske Federacije pokrenulo je postupak za akt međunarodnog terorizma.
Pogledajte i: