Ovo je mišljenje predsednika Beogradskog foruma za svet ravnopravnih, diplomate i bivšeg ministra inostranih poslova SRJ Živadina Jovanović koji kaže da zapadna hegemonistička politika više nema prostora za ekspanziju i dalje širenje na bilo koju stranu sveta, jer globalna većina ne prihvata više podređenu ulogu.
Resetovanje Rezolucije 12 44
U okviru tih novih procesa preispitivaće se, smatra Jovanović, i budućnost Evrope a samim tim i Balkana i Srbije, pa samim tim i pitanje Kosova i Metohije.
„Kosovo i Metohija nije izolovan slučaj niti treba imati iluzije da se ovo pitanje može rešiti kao neki odvojeni problem. Kosovo se može rešiti pravilno i održivo samo unutar novog evropskog i svetskog poretka. Nema, dakle, rešenja KiM koje može da bude prilog miru i stabilnosti bez globalnog dogovora o novom sistemu bezbednosti,“ kaže naš sagovornik.
Jovanović objašnjava da to u praksi znači da Srbija ne sme bilo kojim potezom da u ovom periodu dubokih promena ishitreno traži rešenje za KiM.
„Kosovo je problem koji je nastao zbog ekspanzije Zapada na istok. Pošto te ekspanzije više nema, moraju se tražiti novi okviri i formati rešavanja ovog pitanja koji neće imati mnogo veze sa okvirom Evropske unije. Ona je pokazala da ništa ne može da stvori, nikakva okvir za održivo rešenje za KiM."
Jovanovići računa da globalne promene otvaraju daleko šire mogućnosti za pravedno i održivo rešenje za KiM.
Povratak na polazne pozicije
„To znači, da polazna pozicija Srbije treba da bude da je sve ništavno osim Rezolucije 12 44 SB UN. Dakle, da tražimo vraćanje na polazne pozicije, na Rezoluciju a sve što je do sada urađeno kršenjem ove Rezolucije i Povelje UN mora se tretirati kao ništavno,“ ocenjuje bivši ministar.
Naš sagovornik ističe da sve što je do sada urađeno na KiM pa i određeni sporazumi nisu u skladu sa Poveljom UN, i Rezolucijom 1244 niti sa završnom poveljom OEBS iz 1975. godine.
„Nikakvi Briselski sporazumi, Ohridski protokoli nisu u skladu sa Rezolucijom 12 44 i moraju se proglasiti ništavnim. To je moj stav i moje mišljenje. Znači, nema kompromisa ako je on suprotan Rezoluciji 12 44. Sve što je doneto posle nje je pritisak, ucena i ultimatum,“ decidan je Jovanović.
On podseća da su za Rezoluciju 12 44 Saveta bezbednosti UN bili i Zapad i Istok, dodajući da će obe strane sada, s obzirom na nove globalne trendove, morati da se povinuju činjenici da je po tom dokumentu Kosovo i Metohija deo Srbije.
Potresi unutar Zapada
Opisujući o kakvim je trendovima reč, Jovanović navodi da počinje novi proces unutar političkog Zapada.
„Po mom uverenju, Zapad više ne može da se širi na račun zemalja u razvoju, i kako neće da se odreknu neliberalnog, korporativnog, multinacionalnog sistema, vodeće sile Zapada počeće da se šire na račun drugih, manje moćnih zemalja unutar zapadnog političkog bloka,“ mišljenja je naš sagovornik.
Najnoviji primer takvih procesa unutar Zapada, ističe Jovanović, upravo je najava Donalda Trampa da želi da mu Danska proda Grenland, Kanadu vidi kao 51. državu Amerike i traži da SAD povrate punu kontrolu nad Panamskim kanalom.
„To je trend koji će da se nastavi. Druga stvar se odnosi na novi globalni dogovor da li o raspodeli sfera uticaja, ili o novom svetskom ili evropskom bezbednosnom poretku to ćemo tek videti. Ali neminovno je da se posle svih dešavanja i promena odnosa na globalnom planu približavamo dogovoru o budućnosti sveta,“ kaže Jovanović.
On na kraju izražava nadu da će u sklopu tog dogovora Donald Tramp i kada je reč o Kosovu i Metohiji imati priliku da ne ide stopama njegovih prethodnika.