Diplomata je u čestitki povodom Dana ruske štampe napomenula da je ruskim novinarima poverena najvažnija misija – da se suprostavljaju moru laži i dezinformacijama koje neprijatelji Rusije koriste kao informativno oružje protiv njenog naroda.
„Predstavnici medija se bore na informativnim frontovima, brane istinu i svoja uverenja. Zato se rad novinara može nazvati jednim od najopasnijih. Istinski ih progoni kriminalni kijevski režim, za koji je razotkrivanje njegove terorističke prirode strašnije od monstruoznih gubitaka na liniji razgraničenja“, istakla je Zaharova.
To se, prema njenim rečima, odnosi i na ratne dopisnike koji svakodnevno rizikuju svoje živote, prateći šta se dešava na prvim linijama fronta, kao i na sve posvećene profesionalce koji nastavljaju da pošteno ispunjavaju svoju dužnost i ostaju verni svojim uverenjima, uprkos „svim progonima protiv njih u natocentričnim zemljama i riziku da postanu žrtve militanata režima Vladimira Zelenskog“.
„Prevazilazeći cenzure i sankcione barijere koje je podigao ’kolektivni Zapad‘, ruski mediji nastavljaju da se uspešno razvijaju, povećavaju svoju globalnu publiku i redovno nadmašuju po medijskom rejtingu svoje nekada poznate zapadne konkurente, koji su potonuli u pseudo-novinarstvo“, navela je diplomata.
Čak i pod neviđenim medijskim pritiskom Zapada, ruski mediji uspevaju da prenesu istinu o aktuelnim i istorijskim događajima ne samo ruskoj, već i svetskoj zajednici, ocenila je Zaharova.
Ona je optužila ključne međunarodne strukture kao što su UNESKO, OEBS i mnoge druge, čije odgovornosti obuhvataju zaštitu bezbednosti zaposlenih u medijima i promovisanje medijske slobode, da i dalje namerno ćute, faktički pokrivajući ubice predstavnika medija, kao i da postaju saučesnici u tim zločinima.
Pogledajte i: