Dr Aleksandar Mitić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu kaže za Sputnjik da, ukoliko se posmatraju rezultati izbora, ono što se vidi u Francuskoj, u Austriji, Rumuniji i što će se najverovatnije videti ovog februara u Nemačkoj, ukazuje na neke nove trendove. Oni jasno govore o tome da partije koje su protiv tvrde ratnohuškačke i antiruske politike definitivno – jačaju.
Neko će reći da je to deo jačanja suverenističkih partija, ali svi znamo da je narativ suverenističkih partija mnogo bliži onome što je ruski narativ, od onoga što je narativ liberalno-demokratskog Zapada, kako Brisela, tako i dosadašnje administracije u Vašingtonu, rekao je Mitić za Sputnjik.
Naš sagovornik je uveren da će i posle 20. januara i Trampove inauguracije doći do još snažnijeg uticaja na jačanje tih suverenističkih partija i on očekuje da se u budućnosti sve više aktera unutar EU uskladiti sa onim što je realnost na terenu – kako u Donbasu, tako i na međunarodnoj sceni.
Protesti opozicije u Rumuniji. Prvi krug predsedničkih izbora u Rumuniji održan je 24. novembra, a u drugi krug su prošli nezavisni kandidat Kalin Đorđesku, koji je dobio 22,94 odsto glasova, i Elena Laskoni koja je dobila 19,18 odsto. Međutim, 6. decembra Ustavni sud je poništio rezultate izbora.
© Tanjug / AP Photo/Vadim Ghirda
Čak i Hrvatska
Milanovića, koji je na hrvatskim predsedničkim izborima svog protivkandidata Dragana Primorca iz HDZ-a pobedio sa 730.000 glasova više, često nazivaju „proruskim čovekom“ i „evroskeptikom“. Sa druge strane, on svog glavnog političkog rivala i predsednika Vlade Andreja Plenkovića često optužuje da je „briselski činovnik“.
Naš sagovornik podseća da je Milanović, bar u poslednjih nekoliko godina često iskazivao nezadovoljstvo određenim odlukama kako premijera Plenkovića, tako i Brisela, Evropske unije i NATO-a. Zbog toga je, kaže, i bio često na meti kritika u Zagrebu, Briselu i drugim zapadnim centrima moći.
To, naravno, ne znači da on fundamentalno osporava samu suštinu zapadne politike, ali je sasvim sigurno da često kritikuje ratobornu i ratnohuškačku politiku koju sprovodi Brisel i kojoj se Plenković vrlo retko suprotstavlja. Ne možemo govoriti o tome da je Milanović neko ko je novi Fico ili Orban, ne treba preterivati, ali je on sasvim sigurno neko ko zna nekada da uoči nešto što je preterivanje, što je nerealna politika i u neku ruku ne ustručava se da to izjavi, kaže Mitić.
Zoran Milanović pobedio je svog protivkandidata Dragana Primorca iz HDZ-a sa 730.000 glasova više.
© AP Photo / Darko Bandic
Da li su Milanovićevi stavovi neka vrsta investicije u budućnost, s obzirom na to da je ishod rata u Ukrajini poprilično izvestan, ili je to neka vrsta dogovora između HDZ-a i Milanovića, teško je i nezahvalno spekulisati, kaže Mitić, ali ostaje činjenica da njegovi stavovi neretko nailaze na pozitivne odjeke u Moskvi, ali i kod drugih političkih aktera u okviru EU koji su kritični prema onome što je zvanični mejnstrim političkog Zapada, zaključuje on.