DRUŠTVO

Zagađenje vazduha Rimskog carstva možda je smanjilo koeficijent inteligencije Evropljana

Uticaj Rimskog carstva nekada je dosezao preko kopna, mora, pa čak i neba tokom zlatnog doba carstva. U to vreme vazduh je bio veoma zagađen da istraživači sumnjaju da je to zagađenje izazvalo, u tom dobu, ozbiljna neurološka oštećenja populacije većeg dela Evrope.
Sputnik
Na osnovu zapisa o ledenom jezgru sa Arktika, nivoi toksičnog olova u atmosferi su porasli u periodu između 100.godine pre nove ere i 200. godine nove ere kada je Rimsko carstvo počelo da vadi i topi metale velikim intenzitetom.
Dete rođeno u Rimskom carstvu u to vreme imalo bi otprilike tri puta više olova u krvi u odnosu na dete u SAD, u današnje vreme, procena je istraživača.

Zagađenje olovom u zlatnom dobu Rima

Koristeći savremene dokaze o zagađenju olovom i njegovim efektima na zdravlje, međunarodni tim izračunao je da je izloženost olovu u rimsko zlatno doba mogla da izazove pad koeficijenta inteligencije u celoj populaciji.To važi za veći deo Rimskog carstva, uključujući njegove provincije Galiju, severozapadnu Afriku, Iberiju i Britaniju, prenosi RTS.
„Smanjenje koeficijenta inteligencije za 2 do 3 odsto ne zvuči mnogo, ali kada to primenite na celu evropsku populaciju, to je opasno“, istakao je hidrolog za klimatske nepogode Nejtan Čelman iz Instituta za istraživanje pustinja u SAD.
Olovne cevi i olovne posude u doba Rima imale su otrovne čestice, a iz njih se pilo vino i jela se hrana.
„Evropljani, njihova stoka i poljoprivredna polja vekovima su bili izloženi pozadinskom zagađenju atmosfere olovom koje je bilo rezultat velikog iskopavanja i prerade ruda olova /srebra koje su bile u osnovi grčke i rimske ekonomije“, navodi međunarodni tim istraživača, uključujući klimatologe i epidemiologe institucija u Danskoj, Velikoj Britaniji, SAD, Kanadi, Austriji i Švajcarskoj.
Nijedna količina olova u krvi ili telu nije bezbedna, ali što je veća koncentracija, to su posledice veće.
Epidemiolozi upozoravaju da nivo olova u krvi u određenoj koncentraciji izaziva smanjenje inteligencije i smetnje u učenju i kasnije, tokom života, što se meri odgovarajućim testovima.
U SAD se zagađenje olovom naziva i „najdugotrajnijom epidemijom“
U poslednjih četrdeset godina izloženost olovu je opala. Korišćenje benzina na bazi olova je ograničeno, a smanjen je u nekim državama i nivo olova u krvi dece.
„Ovo je prva studija koja se bavila ovom vrstom zagađenja kao i procenama na ljudsko zdravlje“, rekao je Džo Mekonel, hidrolog i glavni autor studije.
Komentar