Vučić o sankcijama NIS-u: Mi da otimamo rusku imovinu – ne pada nam na pamet
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, govoreći o sankcijama NIS-u, da će se odluke donositi u interesu građana, ali da Srbija nije otimač i da neće otimati rusku imovinu.
Sputnik„Nismo otimači, nećemo otimati rusku imovinu. Ako nešto treba da platimo, platićemo, ali da otimamo ne pada nam na pamet“, rekao je predsednik na konferenciji za novinare posle razgovora sa američkim sekretarom za upravljanje i resurse Ričardom Vermom.
Vučić je rekao da je Verma spomenuo reč "remove" kada je reč o ruskom vlasništvu u NIS-u, dok se u jednoj rečenici navodi "reduce".
"Za nas to stvara nejasnoće. To stvara nejasnoće i za Ruse. Danas smo dobili neke odgovore i verujem da to u narednom periodu možemo da čujemo šta je tačno, kako je tačno jer zamislite da mi sad krenemo pregovore sa Rusima i kažemo evo kupićemo sedam odsto vašeg vlasništva. Time, idete ukupno zajedno sa svojom drugom kompanijom ispod 50 odsto. I mi završimo to posle teških pregovora. Platimo sve, a onda OFAC i US Treasury kaže pa to nije dovoljno, to nismo tražili, imate sankcije. Šta smo radili osim što smo izgubili vreme i potrošili pare", naveo je Vučić.
Ističe da se mora tačno znati šta su uslovi pa će onda moći da se razgovara sa Rusima.
Dodao je da ako bude potrebno da od Rusa kupimo deo NIS-a, da ćemo to i uraditi i da nije važno da li je u pitanju jedan ili sedam odsto ili svih 56 odsto, već da se postavlja pitanje gde se to plaća.
Naveo je da je to pitanje postavljeno i danas na sastanku.
"Zato što ovde kako stvari stoje, mi bi uplatili pare na blokiran račun, a to nije fer ni prema Rusima, ni prema nama, a mi hoćemo da budemo fer. I to je pitanje na koje očekujemo odgovore u narodnom periodu da bismo mogli da se obratimo ruskoj strani. Jer ne znam šta da tražim, ne znam šta da kažem. Tako da, verujem da ćemo to u narednih sedam dana da rešimo", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara šta su nam sledeći potezi i šta će uraditi.
On je dodao da Srbija nije meta američkih sankcija, ali da će nam to biti slaba uteha.
"Ruse će mnogo više pogoditi neke druge sankcije nego ove", rekao je predsednik, dodajući da su američkoj delegaciji postavljali konkretna pitanja, kao i da u narednom periodu očekuje odluke i u pisanoj formi.
"Molio sam da nam rokovi budu fleksibilniji. Pitanje je da li će nova aministracija da ukine te sancije ili ne. Problem je što će deo moći da se ukine, a deo će morati da prođe kroz Kongres. Neće nam biti lako, ni jednostavno. Ono što je najvažnije biće nafte i benzina", rekao je predsednik.
Od danas ne možemo da računamo na gas iz Azerbejdžana
Vučić je rekao da je dobio obaveštenje iz Azerbejdžana da u narednom periodu zbog problema koje imaju neće moći da isporučuju Srbiji svakog dana 1,7 miliona kubnih metara gasa.
"Dobio sam obaveštenje od naše azerbejdžanske braće i prijatelja da zbog više sile, zbog problema koje imaju, mi od danas više ne možemo da računamo na 1,7 miliona kubnih metara gasa koji nam je dolazio svakog dana", rekao je Vučić.
Dodao je i da nije sigurno i nije jasno koliki je procenjeni tajmlajn za povratak gasa.
"To znači da ćemo od danas početi mnogo više i ozbiljnije da trošimo naše rezerve. Sada se ispostavilo da je pametno što smo i pre dve godine i pre godinu popunjavali naše rezerve i trošili pare na rezerve", kazao je Vučić.
Dodao je da se nada da će Azerbejdžanci za mesec, dva uspeti to da poprave i ukazao da će, ako se to ne desi u naredna četiri meseca, po dva, tri miliona dnevno morati da se dodaje.
"Sada trošimo mnogo više u zimskom periodu. Taman će da nam bude dovoljno da sve rezerve potrošimo, ali neće biti nestašice gasa", istakao je Vučić.
Šest važnih sfera razgovra sa Amerikom
Istakao je da se će sa Vašingtonom pokrenuti temu strateškog dijaloga.
"To nije nešto što će verovatno rešiti dijalog, niti rešiti sve probleme i nesuglasice, posebno po pitanju Kosova i Metohije, ali otvara značajne i velike mogućnosti za sve buduće vlade u Srbiji i sve buduće administracije u Sjedinjenim Američkim Državama. Za njih smo mi mala zemlja, ali verujem da i to što su po prvi put pokazali interes da otvore strateški dijalog sa Srbijom govori o tome da su se nekakvi odnosi između nas promenili na bolje", istakao je predsednik Srbije.
Naveo je da su izdvojili šest sfera koje su veoma važne u tim razgovorima.
"Dakle, od međuljudskih veza, podrške proširenju kulturnih, obrazovnih, profesionalnih razmena, regionalnih inicijativa, trgovine, investicija, bilateralne saradnje, dobrog upravljanja, vladavine prava, energetike i kao što je rekao gospodin Verma, mi smo u septembru potpisali sporazum o strateškom partnerstvu u energetici i želim da vas obavestim da je u toku izrada plansko-tehničke dokumentacije za jedan gigavat solarnih panela", rekao je Vučić.
Naglasio je da je izglasavanje ove ratifikacije u Narodnoj skupštini važno "da bismo mogli da otvorimo dalje razgovore oko 'Đerdapa 3'".
"To su krucijalni objekti i stvari značajne za energetsku budućnost Srbije, naravno i pitanje odbrane i bezbednosti, koje su od najvećeg značaja", ukazao je Vučić.
Verma: Sankcije uperene protiv Rusije, ne protiv Srbije
Zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma izjavio je danas da je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao o uvođenju sankcija protiv entiteta u koje je uključena Rusija kao vlasnik, ističući da je to upereno protiv Rusije, a ne protiv Srbije.
"NIS je jedna od dve hiljade firmi. Cilj je da se iz njih ukloni vlasništvo Rusije u vlasničkoj strukturi i pričali smo sa predsednikom kako da ovu promenu vlasničke strukture uvedemo. Neće biti nikakvih ekonomskih posledica po Srbiju ukoliko se ukloni rusko vlasništvo u firmi", rekao je on.
Kako je rekao, očito je da Rusija ne ulaže u budućnost Srbije jer se to pokazalo s obzirom na to da ona profite koje vadi iz NIS-a ne koristi za to.
"Promenivši vlasničku strukturu pomoći će da region ima više mira i pomoći ćemo kao partner da Srbija unese raznovrsnost u svoje energetske izvore i da bude nezavisna u tom pogledu", rekao je Verma.