„Odluka aktuelne administracije SAD da uvede nove ograničavajuće mere protiv ruskog energetskog sektora u celini i niza velikih kompanija, uključujući personalne sankcije protiv njihovog rukovodstva, kao i zvaničnika Ministarstva energetike Rusije, predstavljaju pokušaj da se nanese bar neka šteta ruskoj ekonomiji čak i po cenu rizika destabilizacije svetskih tržišta uoči završetka neslavnog mandata predsednika Džozefa Bajdena“, navodi se u saopštenju ruske strane.
Kako se dodaje, napori odlazećeg tima iz Bele kuće usmereni su na to da maksimalno zakomplikuju ili onemoguće bilo kakve bilateralne ekonomske veze, između ostalog i za američki biznis.
„Žrtvuju se interesi kako evropskih saveznika SAD, koji su primorani da pređu na skuplje i nestabilnije američke isporuke, tako i sopstveno stanovništvo koje je sada pogođeno posledicama ogromnih požara u Kaliforniji i čije se mišljenje o poskupljenju goriva, koje je imalo značaja pre novembarskih predsedničkih izbora kada su se ruski naftni proizvodi kupovali preko posrednika, već može ignorisati“, ističe se u saopštenju.
Ruska strana konstatuje da budućem predsedniku, koji nema pravo da ukine navedene sankcije bez odobrenja Kongresa, ostaje „spaljena zemlja“ – i u bukvalnom i prenosnom smislu.
„Naravno, neprijateljske akcije Vašingtona neće ostati bez reakcije i uzeće se u obzir prilikom izrade naše spoljnoekonomske strategije. Nastaviće se realizacija velikih domaćih projekata vezanih za proizvodnju nafte i gasa, kao i supstituciju uvoza, pružanje usluga u vezi nafte i izgradnju nuklearnih elektrana u trećim zemljama. Uprkos trzajima u Beloj kući i mahinacijama rusofobičnog lobija na Zapadu, koji pokušava da uvuče svetsku energetiku u 'hibridni rat', koji su SAD pokrenule protiv Rusije, naša zemlja je bila i ostala ključni i pouzdani igrač na globalnom tržištu goriva“, zaključuje se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Ministarstvo finansija SAD uvelo je obimne sankcije protiv ruskog energetskog sektora. Značajan deo ograničenja usmeren je na „Gasprom njeft“: na crnoj listi našli su se direktor kompanije Aleksandar Djukov, niz ključnih preduzeća za proizvodnju nafte, kao i rafinerije u Moskvi i Omsku. Na listi su i kompanija „Gaspromnjeft Marin Bunker“ i 10 brodova koji su povezani sa njom. Sankcije su uvedene i protiv podružnica „Gasproma“ u inostranstvu: rusko-srpske kompanije NIS i podružnica u Tadžikistanu, Luksemburgu, Kazahstanu i dve u Kirgiziji.
Pogledajte još: