NAUKA I TEHNOLOGIJA

Minimalna veličina, maksimalne prednosti: Kako mali sateliti mogu pomoći ljudima u svemiru

Mali sateliti i svemirske letelice prešle su dug put od 1990-ih kada je postalo očigledno da se tako relativno mali predmeti mogu lansirati u svemir, objašnjava profesor Mihail Ovčinjikov, stalni član Međunarodne akademije astronautike.
Sputnik
Pojava CubeSat-a – malih kockastih satelita težine oko jednog kilograma koje su čak i studenti mogli da sastave u okviru svojih projekata – i grupni svemirski letovi postali su važne prekretnice u razvoju malih svemirskih letelica, rekao je Ovčinjikov za časopis Sajetifik Rusija.
Prema njegovim rečima, male svemirske letelice/sateliti mogu se podeliti u tri široke kategorije.
Prvo: sazvežđa, grupa satelita koja ostvaruje jedan cilj, ali se svaka od ovih letelica kontroliše pojedinačno.
Drugo: formacijsko letenje, sateliti koji takođe zajednički obavljaju isti zadatak dok rade relativno blizu jedan drugom na udaljenostima od 10 metara do 100 kilometara.
Treće: roj, kome nedostaje centralizovano navođenje i „let svake letelice zavisi od toga šta ta letelica ’zna’ o svojim susedima“, kako je rekao Ovčinjikov.
Nema jasnog odgovora na pitanje koja metoda je efikasnija, jedna velika letelica ili satelitski roj, primetio je prof. Ovčinjikov.
Ako neko treba da izvrši zadatak kao što je detaljno snimanje površine Zemlje, što zahteva veliki optički sistem, skupa i teška svemirska letelica bi bila očigledan izbor, objasnio je on.
S druge strane, postavljanje satelitskog roja znači da bi neispravnost bilo kog od satelita koji ga čine dovela do relativno malih finansijskih gubitaka i da bi njegova zamena bila relativno jeftin poduhvat.
Štaviše, takvi ugašeni mali sateliti mogli bi da se zamene novijim nadograđenim modelima, čime bi se obezbedilo da roj nastavi da se obnavlja i efikasnije izvršava svoj cilj, dodao je on.
Niske cene jedna su od glavnih prednosti malih satelita, naglasio je Ovčinjikov, ističući da je misija 12U CubeSat na Mesec 2023. koštala samo 30 miliona dolara.
Takođe je pomenuo da su istraživači sa Keldiš instituta za primenjenu matematiku, gde on vodi odeljenje za dinamiku svemirskih sistema, nedavno predložili lansiranje misije na Mars „na maloj letelici teškoj samo 92 kilograma“.
Primetivši da se male svemirske letelice već aktivno koriste za proučavanje asteroida, Ovčinjikov je sugerisao da bi u narednim godinama ove male sprave mogle naći širu primenu u međuplanetarnim misijama.
Pogledajte i:
Komentar