RUSIJA

Kremlj o američkoj „demokratiji“ prema Grenlandu: Zapad da primeni to i na Donbas

Vašington ističe da je neophodno da se uzme u obzir mišljenje stanovnika Grenlanda kada je reč o njegovom potencijalnom uključivanju u sastav SAD – u tom slučaju Zapad mora da poštuje i mišljenje stanovnika Donbasa i Novorusije koji su odlučili da se ponovo ujedine sa Rusijom, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Sputnik
„Ako se govori o potrebi da se uvaži mišljenje ljudi, onda bi ipak trebalo prisetiti se mišljenja ljudi iz četiri nova regiona Ruske Federacije i iskazati isto poštovanje prema njihovom mišljenju. Veoma je važno zapamtiti ovo“, napomenuo je Peskov na brifingu.
Kako je rekao, Rusija pomno prati dramatična dešavanja vezana za američke pretenzije SAD na Kanadu i Grenland.
„Takve pretenzije su, realno gledano, više pitanje bilateralnih odnosa između SAD i Danske, sa drugim državama. Veoma pažljivo pratimo taj prilično dramatičan razvoj situacije – za sada, hvala Bože, na nivou izjava“, istakao je on.
Peskov je prokomentarisao i reakciju Evrope na Trampove reči o pripajanju Grenlanda i Kanade.
„Iz Vašingtona stižu razne izjave o mišljenju naroda, stanovništva. Evropa na to reaguje veoma bojažljivo – jasno je da je zastrašujuće reagovati na reči izabranog predsednika SAD Donalda Trampa. Stoga Evropa reaguje veoma oprezno, skromno, tiho, gotovo šapatom“, konstatovao je portparol Kremlja.

O Arktiku

Govoreći o tome da li Trampove pretenzije na Kanadu i Grenland ugrožavaju ravnotežu snaga na Arktiku i ruske interese, kao i da li će to postati dodatni kamen spoticanja u bilateralnim odnosima Rusije i SAD, Peskov je naglasio da je arktička zona – zona strateških interesa Moskve i Rusija će i dalje biti prisutna u toj zoni.
„Znate da je arktička zona zona naših nacionalnih, naših strateških interesa. Mi smo prisutni u arktičkoj zoni i nastavićemo da budemo. Zainteresovani smo da održimo atmosferu mira i stabilnosti u arktičkoj zoni i spremni smo da svuda, a posebno tamo, sarađujemo sa svim zemljama sveta u ime tog mira i stabilnosti“, objasnio je on.
Tramp je ranije izjavio da Grenland treba da postane deo SAD, ističući njegov strateški značaj za nacionalnu bezbednost i odbranu „slobodnog sveta“, uključujući i od Kine i Rusije. Takođe je odbio da obeća da neće upotrebiti vojnu silu da bi preuzeo kontrolu nad Grenlandom i Panamskim kanalom. On je 18. decembra predložio da se razmotri mogućnost prisajedinjenjsa Kanade Sjedinjenim Američkim Državama kao 51. države, rekavši da bi takav potez mogao značajno da smanji troškove za Kanađane.
Nakon toga, Tramp je 22. decembra rekao da će zahtevati brzo vraćanje Panamskog kanala u američko vlasništvo zbog visokih tarifa za prolaz kroz njega.
RUSIJA
Ruski ambasador: O Grenlandu treba da odlučuju njegovi stanovnici
Pogledajte i:
Komentar