KULTURA

Benksijeva izložba u Beogradu od 1. januara do 6. aprila

U Beogradu je od 1. januara otvorena izložba umetničkih radova Benksija, jednog od najuticajnijih umetnika savremenog doba. Na izložbi koju organizuje galerija „Deva Puri“ posetioci će moći da do 6. aprila 2025. vide više od 100 Benksijevih umetničkih dela, kao i dela umetnika koji su uticali na njega, ili su sarađivali s njim na raznim projektima.
Sputnik
Izložena dela dolaze iz privatnih kolekcija širom Evrope. Kustos izložbe je David Rjazancev, koji je na ovom projektu radio deset godina.
„Benksijevu izložbu možete organizovati na tri načina – u saradnji s umetnikom, što se do sada desilo samo u velikim metropolama, poput Los Anđelesa ili Londona. Druga opcija je da jednostavno skinete njegova dela s interneta i da ih odštampate, a zatim da organizujete izložbu, što smatramo pogrešnim, iako se to sada najviše radi. Treći put, koji smo mi izabrali, jeste da se dela pozajme iz galerija, muzeja i privatnih kolekcija. Proverite njegovu autentičnost i tako predstavite pravu Benksijevu priču javnosti“, ističe Rjazancev.
Među umetnicima čija su dela izložena nalaze se ikone koje su uticale na Benksija, kao što su Endi Vorhol, Pablo Pikaso i Blek le Rat. Izložba otkriva raznoliksot Benksijevog umetničkog sveta, do njegovih originalnih grafika do omota za razne muzičke izvođače, saradnje s Grinpisom i saradnje s Nikom Kejvom, kao i njegov rad na projektu „The Simpsons“.
Među najpoznatijim Benksijevim delima koja su izložena su„Flying Copper“, „Monkey Queen“, „Bomb Hugger“, „Flag“, „Toxic Marry“, „Applause“ i drugi. Izložene su i ploče s njegovim prepoznatljivim grafičkim motivima kao što su „Flower Thrower“, „One Day We’ll Be In Charge“ i „Happy Choppers“. Predstavljeni su i njegovi najpoznatiji umetnički projekti kao što su „Dismaland“, „Walled Off Hotel“, „Love Welcomes“.
Posetioci mogu da uživaju i u „selfi zonama“, među kojima se izdvaja posebna zona u kojoj će moći da se fotografišu i da rekreiraju Benksijevo delo „Bomb Hugger“, koje je takođe deo izložbe.
Komentar