SVET

„Vreme je za plaćanje računa“: Vatikan na ivici bankrota

Vatikan je na ivici bankrota, a bez pravovremenih reformi, finansijski sistem neće dugo opstati. Paradoksalno je to je što velike promene zahtevaju mnogo novca...
Sputnik
U najmanjoj državi na svetu ponovo besne strasti. Vatikan više ne može da isplaćuje penzije sveštenicima i socijalna primanja. Razlog je žalosno stanje finansija.
Prema poslednjem izveštaju od prošle godine, operativni budžetski deficit iznosio je 83 miliona evra – odnosno pet miliona više nego 2022. godine. Negativna dinamika mogla bi dovesti do toga da se penzioni fond grada-države zatvori sledeće godine.
Činjenica je da organizacija direktno zavisi od prihoda koje Vatikan prima, a nedavno su se oni naglo smanjili. Jedan od razloga je manje donacija, što je, uz turizam i prodaju imovine, glavni izvor prihoda.
Reforme pape Franje oterale su mnoge katolike širom sveta.
Kako se navodi u članku, jedan od primera je deklaracija Fiducia Supplicans, usvojena pre tačno godinu dana, dokument koji odobrava brak za parove koji se „ne pridržavaju normi“, uključujući i istopolne.
Još jedna Pandorina kutija bila je projekat „Sinodalni put“ – pokušaj reforme crkve „u skladu sa duhom vremena“, sa određenim provokativnim inovacijama. Oko stotinu učesnika globalnog skupa bile su žene i prvi put su imale pravo da glasaju ravnopravno sa arhijerejima.
Vatikanu je utrt put, ako ne u pakao, onda barem u raskol.
Katolici u Nemačkoj su 2023. preplavili Vatikan obaveštenjima o novousvojenim rezolucijama koje dozvoljavaju laicima da čitaju propovedi, drže misu, pa čak i vrše obrede.
Tradicionalisti su iznosili ultimatume, tražeći čvrst i jasan odgovor na pitanja o ženskom sveštenstvu, venčanju istopolnih parova i još mnogo toga, na šta je papa, umesto jasnog „da“ ili „ne“, odgovorio nejasnim frazama.

Korupcija

Međutim, jasno je da nisu samo Franjini reformistički impulsi „probušili rupu“ u budžetu Katoličke crkve.
Problem je napravio i „stari prijatelj” – korupcija u najvišim ešalonima upravljanja.
Vatikanski sud je sredinom decembra osudio bivšeg direktora hora Sikstinske kapele, kao i njegovog pomoćnika sa suprugom zbog optužbi za proneveru.
Kako je precizirano, „talentovani trio“ je pet godina vešto prebacivao prihode od dobrotvornih koncerata hora Sikstinske kapele na svoje lične račune. Doneta je odluka da se skoro 300 hiljada evra (plus kamate) akumuliranih za to vreme - konfiskuje.
Još jedan korupcionaški slučaj ranije je uzdrmao „svete zidine“. Prvi put se na optuženičkoj klupi našao kardinal Đovani Anđelo Beču. Njegova masovna šema pranja novca trajala je skoro deset godina.

Skandali

Seks skandali naneli su značajnu štetu džepu Vatikana. Biskupije u SAD su posebno osetile posledice toga. Žrtve uznemiravanja podnose tužbe i traže moralnu odštetu.
Međutim, bilo je toliko dokazanih slučajeva da crkveno rukovodstvo jednostavno nije imalo odakle da uzme novac. Kao rezultat toga, u proteklih deset godina, 15 američkih biskupija proglasilo je bankrot.
Dok je proglašenje bankrota na snazi, biskupija ima vremena da pribavi sredstva za obeštećenje žrtvama sveštenika-silovatelja. Jedino pozitivno je to što broj prijava za uznemiravanje raste svake godine.
Pogledajte i:
Komentar