U članku se navodi da je Berbok mogla da odbije kontakt sa ustanicima, ali da dok postoji nada treba iskoristiti šansu da se uspostave normalni odnosi sa novim sirijskim vlastima.
„I ako Nemačka ili EU sada zatvore vrata, doći će drugi. Rusija i Kina se ne boje kontakata“, ističe se u tekstu.
Berbok je u petak boravila u nenajavljenoj poseti Damasku, zajedno sa šefom francuske diplomatije Žan-Noelom Baroom.
Oni su imali razgovore sa šef nove sirijske administracije Ahmedom el Šarom (Abu Muhamed el Džulani).
Zanimljiv detalj je i da se El Šara nije rukovao sa gošćom iz Berlina, kao ni drugi predstavnici administracije. Ona je, potom, rekla da je tako nešto bilo očekivano, ali nemački mediji smatraju da je takvo ponašanje uvredljivo.
Predstavnici oružane opozicije u Siriji su u decembru prošle godine uspostavili kontrolu nad zemljom. Premijer Sirije Muhamed Gazi el Džalali rekao je da ostaje u zemlji, zajedno sa nekoliko ministara i da je uspostavio kontakt sa rukovodstvom oružane opozicije.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je kasnije da je sirijski predsednik Bašar Asad, nakon pregovora sa nizom učesnika u sirijskom sukobu, odlučio da podnese ostavku na svoju funkciju i napustio Siriju, dajući instrukcije za mirni prenos vlasti. Rusija nije učestvovala u pregovorima.
Rusija mu je pružila azil iz humanitarnih razloga i on se sada nalazi u Moskvi.
Ruski zvaničnici su u kontaktu sa predstavnicima oružane sirijske opozicije, čiji su lideri garantovali bezbednost vojnih baza i diplomatskih institucija Rusije na teritoriji Sirije.
Pogledajte i: