„Prekid sporazuma verovatno neće dovesti do ponavljanja scenarija iz 2022. godine kada su cene gasa rasle, pošto su u pitanju manje količine, ali ostaju strahovi od inflacije dok se energetsko tržište bude prilagođavalo“, ističe se u članku.
Istovremeno je najveći slovački energetski operater SPP saopštio da bi prekid tranzita preko Ukrajine mogao da izazove nestašicu gasa i probleme sa njegovim snabdevanjem u Evropi, posebno u slučaju hladne zime.
„Prekid isporuka prirodnog gasa preko Ukrajine imaće za posledice rast cena na veletržnicama. Osim toga, u slučaju hladne zime, ova situacija bi mogla da izazove nestašice gasa i probleme sa njegovim isporukama širom Evrope“, navodi se u saopštenju kompanije.
Vest dana u medijima
Kako piše grčki sajt „Nju mani“, raskid ugovora o tranzitu gasa kroz Ukrajinu dolazi u kritičnom trenutku, jer rezerve gasa u evropskim zemljama ističu brže nego inače, što otežava postizanje ciljeva skladištenja gasa za narednu sezonu.
„Očekuje se da će prekidi u snabdevanju preko Ukrajine zadati ozbiljan udarac Moldaviji. Među zemljama EU najviše će stradati Slovačka. Mađarska će nastaviti da dobija ruski gas sa juga preko crnomorskog gasovoda ‘Turski tok’, iako je želela da zadrži tranzit preko Ukrajine“, navodi se u članku.
Kako se navodi na sajtu, Kijev gubi oko 800 miliona dolara godišnje u plaćanjima od Moskve, a „Gasprom“ gubi oko 5 milijardi dolara godišnje od prodaje gasa evropskim zemljama preko Ukrajine.
„Ovakav razvoj događaja označava gotovo potpuni gubitak primata Rusije na evropskom tržištu gasa“, smatra autor članka.
Prema njegovom mišljenju, Rusija gubi dominantnu poziciju na tržištu gasa Evropske unije u odnosu na konkurente poput SAD, Katara i Norveške.
S druge strane, jedan broj evropskih zemalja koje su se ranije suočile sa gubitkom ruskog gasa doživljavaju usporavanje ekonomskog razvoja, navodi se u članku.
„Po Evropu je gubitak jeftinog ruskog gasa takođe imao ozbiljne posledice, jer je doprineo značajnom usporavanju ekonomskog rasta, povećanje inflacije i pogoršanje krize troškova života. Dok je Evropa žurila da pronađe alternativne izvore energije, gubitak ruskog gasa je pogoršao dugoročnu zabrinutost zbog pada njene globalne konkurentnosti i, posebno, industrijske budućnosti Nemačke“, ocenjuje portal.
Sajt takođe beleži porast cena gasa u Evropi.
Prema podacima Blumberga, prirodni gas za isporuku u februaru poskupeo je u utorak za 2,2 odsto. Konkretno, holandski gasni ugovor, koji je merilo za Evropu, poskupeo je 1,1 odsto na 48,4 evra po megavat-času od 9.43 ujutru u Amsterdamu.
Podsetimo, kompanija „Gasprom“ ostala je bez tehničke i pravne mogućnosti da isporučuje gas za tranzit preko Ukrajine. Istekom ugovora sa kompanijom „Naftogas Ukrajine“ ruski gas neće se isporučivati od 8 časova po moskovskom vremenu 1. januara, saopštila je ranije ruska kompanija.
Pogledajte i: