Gašić je za Tanjug rekao da je nabavka višenamenskih aviona "rafal" četvrte generacije nešto što u kvalitativnom i u svakom drugom smislu Vojsku Srbije svrstava u red najmodernijih vojnih sila sveta.
Ministar je podsetio da je sličan ugovor u Jugoslaviji potpisan krajem 80-ih godina, kada su od Sovjetskog Saveza nabavljeni "migovi-29".
"Naravno, savremeni trendovi traže i najbolje, najkvalitetnije u ovom trenutku. Naš Generalštab i stručni ljudi iz Vazduhoplovstva dali su svoje mišljenje da bi 'rafali' četvrte generacije bili nešto najoptimalnije, najkvalitetnije, što u ovom trenutku Vojska Srbije treba da ima. Naravno, tu nije samo kupovina letelica, tu je i kupovina naoružanja i svega ostalog što prati takvu nabavku", objasnio je Gašić.
On je dodao da to ne znači da ćemo se odreći svojih starih letelica i da je od 2012. godine mnogo uloženo u sredstva i opremanje Vojske Srbije, da se puno radilo na "migovima-29", a podsetio je na to da je 2012. godine postojao samo jedan ispravan "mig-21".
"Puno smo radili na tome da migove-29 osposobimo, vratimo, kupimo nove, modernizujemo naše stare aparate tako da i oni ostaju u našoj upotrebi, jer su to srpski migovi", istakao je Gašić.
Naveo je da je ekonomski napredak zemlje u najvećoj meri doprineo stvaranju uslova da se povećaju ulaganja u Vojsku Srbije, jer je na nivou državnog rukovodstva uspostavljen konsenzus da je pitanje odbrane zemlje preduslov svakog napretka i razvoja.
"Novi višenamenski borbeni avion 'rafal' obezbediće dugoročnu zaštitu vazdušnog prostora Republike Srbije i doprineti sveukupnoj bezbednosti naše zemlje i građana", dodao je on.
Gašić je istakao da treba imati u vidu da su višenamenski borbeni avioni kakav je "rafal", samo deo sveobuhvatnog sistema kontrole i zaštite vazdušnog prostora u koji spadaju i savremeni radarski i raketni sistemi protivvazduhoplovne odbrane.
Govoreći o poslovnim rezultatima u Odbrambenoj industriji Srbije u 2024. godini, ministar je rekao da je prethodna godina rekordna.
"Više od 1,4 milijarde dolara su imali ukupan promet fabrike namenske industrije u 2024. godini, što je za 70 odsto više nego 2023. godine. Neko će da kaže da je to u trenucima kada imamo ovoliko ratnih žarišta širom sveta, nešto što se očekuje.
Pogledajte i: