RUSIJA

Ruski naučnici napravili visoko osetljiv senzor za detektovanje pesticida u hrani

Naučnici Tomskog politehničkog univerziteta napravili su elektrohemijski senzor za višekratnu upotrebu za utvrđivanje prisustva pesticida karbosulfana u hrani. Prema njihovim rečima, senzor je 10 puta osetljiviji na supstancu opasnu po život i zdravlje od postojećih analoga. Rezultati rada objavljeni su u naučnom časopisu „Mikrokemikal džurnal“.
Sputnik
„Senzor je specifičan po tome jer koristi jeftine materijale, minijaturne je veličine i brzo se dobiju rezultati. Senzor detektuje prisustvo pesticida karbosulfana u koncentraciji 10 puta manjoj od onoga što postojeći slični uređaji mogu da urade“, objasnio je koautor projekta, vanredni profesor na odseku za hemijsko inženjerstvo na Inženjerskoj školi prirodnih resursa TPU Jelena Doroško.
Prema njenim rečima, izum bi mogao da se koristi u farmaceutskoj i prehrambenoj industriji i u sektorima Rospotrebnadzora.
„Elektrohemijski senzor omogućava dobijanje informacija o prisustvu karbosulfana u sirovini i krajnjem proizvodu, koji završava na potrošačkom stolu. Na primer, to može biti hrana za decu na bazi voća i povrća. Pored toga, u slučaju dospevanja velike koncentracije pesticida u zemljište ili vodu, stručnjaci će moći da prate kada počne da se akumulira u onim plodovima koji još nisu ubrani“, objasnio je Sakib Muhamed, koautor projekta, inž. odseka za hemijsko inženjerstvo TPU.
Senzor je fleksibilna plastična pločica površine 46 milimetara kvadratnih sa električno provodljivom šarom od laserski redukovanog grafen oksida sa nanočesticama srebra.
Na senzor se nanose pripremljeni uzorci prehrambenih proizvoda, stavljaju u njegovu elektrohemijsku ćeliju, priključenu na potenciostat. Pod dejstvom određenog potencijala, senzor registruje tok proporcionalne koncentracije pesticida karbosulfana.
Trenutno naučnici Tomskog politehničkog univerziteta „obučavaju“ senzor da istovremeno detektuje dve-tri vrste pesticida.
Karbosulfan je hemikalija koja se koristi u poljoprivredi za suzbijanje insekata-štetočina, kao što je krompirova zlatica. Spada u pesticide, visoko je efikasna, ali istovremeno otrovna za čoveka.
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Može li srce da izleči sebe: Nova naučna studija došla do frapantnog otkrića
Pogledajte i:
Komentar