„Kada je prošao prvi šok, novinari i organi reda počeli su da otkrivaju razloge, koji su podstakli zločinca da izvrši ovaj gnusni zločin. Isplivale su krajnje uznemirujuće pojedinosti. Ispostavlja se da je nakon preseljenja Al Abdulmohsena u Nemačku Saudijska Arabija četiri puta upućivala zvanične diplomatske note Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke i specijalnim službama o tome da bi on mogao imati ekstremističke stavove. Štaviše, ove informacije su dobile i SAD“, napisala je Zaharova na Telegram kanalu.
Prema njenim rečima, vlasti su spustile upozorenja na regionalni nivo, a u Saksoniji-Anhaltu su nakon provere odlučili da muškarac ne predstavlja nikakvu pretnju.
„Faktički, Berlin se, zapravo, nije obrazirao i ignorisao je mnogobrojna upozorenja. Očigledno, ponovo su bili zauzeti potragom za ruskih hakerima, zatvaranjem naših generalnih konzulata, progonom ruskih diplomata ili su se borili protiv domaćih medija“, istakla je portparolka.
Ona je podsetila na sličan slučaj kada je 2013. godine na Bostonskom maratonu Tamerlan Carnajev zajedno sa bratom izveo dvostruki teroristički akt.
„Tada je stradalo stotine Amerikanaca, tri osobe su poginule. Već nakon eksplozije je otkriveno da je Federalna služba bezbednosti Rusije nekoliko godina pre terorističkog akta, 2011. godine, upozoravala FBI da Taberlan Carnajev koji živi u SAD može imati veze sa naoružanim islamskim grupama i da je pristalica radikalnih stavova“, podsetila je Zaharova.
Ona je istakla da je SAD tada isto tako ignorisala upozorenja, obavivši sam formalnu proveru.
Na direktno pitanje ruske strane da li Vašington shvata da su braća Carnajev sumnjiva, dobijen je odgovor da Moskva ne brine.
„Našu osnovanu bojazan da bi se u Americi mogao dogoditi užasan teroristički akt, sami Amerikanci nisu shvatili ozbiljno. Ili su ga namerno dopustili. Američke diplomate i specijalne službe bavile su se sasvim drugim pitanjima: Vašington je konačno krenuo putem konfrontacije sa Rusijom“, ocenila je portparol.
Zaharova je još konstatovala da demonizacija Rusije i njenih građana apsolutno ne doprinosi jačanju bezbednosti.
„Terorizam ne poznaje ni granice, ni pasoše, ignoriše kulturne i verske norme, radi protiv svih i svakoga. Borba protiv njega ne može imati političku ili kulturno-civilizacijsku konjukturu. U suprotnom će teroristi ostvariti svoje ciljeve. Nadam se da za to nije niko zainteresovan. Iako, sudeći po tome, koliko predano zapadne zemlje finansiraju režim Vladimira Zelenskog, kako je rekao ruski lider Vladimir Putin, ‘znači da je to nekome potrebno’“, zaključila je Zaharova.
Prethodno, nemački mediji su objavili da je u nemačkom gradu Magdeburgu u masu uleteo automobil među posetioce božićnog sajma. Tom prilikom stradalo je pet, dok je povređeno više od 200 osoba.
Pogledajte i: