RUSIJA

Novi pokušaj obojene revolucije u Belorusiji – prete stravične posledice za Evropu

Belorusija i njen predsednik Aleksandar Lukašenko našli su se još 2020. godine na udaru hibridnih napada zapadnih centara moći tako da je verovatno da Zapad priprema novu obojenu revoluciju u toj zemlji, kaže za Sputnjik urednik političke rubrike Politike Bojan Bilbija.
Sputnik
Rusija ne isključuje mogućnost da će zapadne zemlje pokušati da izvedu vojnu avanturu u Belorusiji uoči izbora, izjavila je Marija Zaharova, portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
„Istovremeno, s obzirom na neuspeh napora da se belorusko društvo uzdrma iznutra, ne mogu se isključiti novi pokušaji Zapada, uključujući i preko Oružanih snaga Ukrajine i bandi iz Kijeva koje kontroliše, da sprovede neku avanturu u Belorusiji, uključujući i vojnu“, istakla je Zaharova.

Već viđeno: Putinova pomoć sprečila obojenu revoluciju

Zaharova je dodala i da Rusija ima informacije da strukture pod rukovodstvom zapadnih obaveštajnih službi pripremaju kampanju za raspirivanje protesta u Belorusiji koji bi prerasli u obojenu revoluciju.
Zapad je 2020. godine proglasio Svetlanu Tihanovsku za predsednicu Belorusije, a ne Lukašenka iako je ona osvojila deset puta manje glasova od njega, podseća Bilbija.
„On je osvojio 80, a ona osam odsto glasova ali je ipak Tihanovska na Zapadu 'priznata' kao predsednica i nakon toga su počeli protesti koji su jedva nekako okončani tek kad je stigla pomoć Vladimira Putina. Ruski bezbednjaci, policajci i drugi su pritekli u pomoć Lukašenku i na taj način je sačuvana vlast. Sličan scenario ne bi trebalo isključiti ni sada, a inače, uvek na svakim od tih predsedničkih izbora dođe do neke krize i velikih rušilačkih protesta tako da to nije ništa novo. Međutim, sada u uslovima specijalne vojne operacije to može biti u još ekstremnijoj formi ali je danas jr i Belorusija još otpornija i spremnija na sve te napade i udare.“

Pravovremeno upozorenje Moskve

I utoliko je dobro što je upozorenje iz Moskve stiglo u ovom trenutku kad ima još dovoljno vremena da se pripreme za takav scenario, dodaje Bilbija.
Aleksandar Lukašenko je još 2020. godine rekao da neće dozvoliti 'majdan' u Belorusiji i tako je i bilo. Borio se do kraja i na kraju je čak i sa svojim sinom izašao sa automatom 'kalašnjikov' u rukama i pokazao da se ne plaši i da će ostati sa svojim narodom u svojoj zemlji. I to mu je bila dobitna kombinacija da stekne veliko poverenje i poštovanje svog naroda. On neće kao Asad da napusti svoju zemlju i ostavi sve svoje ljude. Ostao je do kraja i zadržao poverenje i podršku celog svog bezbednosnog aparata, odnosno njegovih elitnih delova koji su ostali čvrsto uz njega, verni zakletvi koju su dali svojoj zemlji. Tako da bi i ovog puta trebalo očekivati nešto slično, tim pre što vidimo slične pojave širom sveta i Evrope.“

„Domino efekat“ sa stravičnim posledicama za Evropu

Vidimo da je i Srbija na meti hibridnog udara i obojenih revolucija, a iskustvo Sirije koja je „raskomadana za deset dana“ nam govori da je danas sve moguće, pa čak i da imamo hiljade mrtvih u Evropi jer se u sudaru Istoka i Zapada ne biraju sredstva, dodaje Bilbija.
„Međutim, Lukašenko sada ima mnogo čvršću armiju i dobro je pripremljen za scenario koji dolazi, ali utoliko bi trebalo očekivati da će taj udar biti mnogo jači ovog puta i to je ono što zabrinjava. Jer ne bi trebalo zaboraviti da nije samo u pitanju vlast jednog čoveka Aleksandra Lukašenka, već da bi to po 'domino efektu' izazvalo stravične potrese u čitavoj Evropi i da bi na neki način moglo da bude i okidač jednog mnogo većeg sukoba. Pre svega, Rusija nikad neće dozvoliti da njen saveznik Belorusija, pogotovo nakon potpisivanja bezbednosnih garancija u okviru savezne države, bude bačena praktično na kolena i da silom bude promenjen njen geopolitički kurs.“
Na pitanje da li bi Zapad išao toliko daleko da pokrene vojni napad na Belorusiju, Bilbija odgovara da je Belorusija okružena NATO zemljama i „NATO poligonom zvanom Ukrajina“.
„Bukvalno je skoro u potpunom NATO okruženju ako se izuzme ta granica Ruskom Federacijom i veliki je izazov za Zapad da okuša sreću u Belorusiji. Tim pre što oni misle da bi možda mogli da sruše Lukašenka i na taj način da izbiju na granice Rusije. Ali to je najkraći put u veliki sukob i iskreno se nadam da će posle inauguracije Donalda Trampa prevladati razum“, zaključio je Bilbija.
Predsednički izbori u Belorusiji zakazani su za 26. januar 2025. godine.
RUSIJA
Lukašenko: U Belorusiji će biti razmešteno 10 „orešnika“
Komentar