NAUKA I TEHNOLOGIJA

Tajna zlatnih jezika: Šta se krije iza otkrića u pogrebnim dvoranama u Egiptu /foto/

Arheolozi su u Egiptu otkrili 13 drevnih mumija sa zlatnim jezicima i noktima u groblju na lokalitetu Oksirinhus, otkrivajući nove detalje o pogrebnim običajima iz Ptolemejevog perioda.
Sputnik
Oksirinhus, smešten u današnjem Egiptu, bio je jedan od najvažnijih gradova u antičko doba, poznat po ogromnim arhivima papirusnih dokumenata pronađenih krajem 19. veka, koji pružaju uvid u svakodnevni život, religiju i kulturu tog perioda. Ovo izuzetno otkriće dolazi iz pogrebne jame u kojoj su arheolozi pronašli dvoranu sa tri odaje, ispunjenu desetinama mumija i brojnim vrednim artefaktima.
Zlatni jezici, prema staroegipatskom verovanju, imali su ključnu ulogu u zagrobnom životu. Ovi jezici omogućavali su preminulima da govore pred bogovima u zagrobnom svetu. Takođe, zlato, koje su Egipćani smatrali „mesom bogova,“ naglašavalo je božansku povezanost preminulih, piše „Lajv sajens“.
Ester Pons Melado i Mate Maskort, direktorke špansko egipatske arheološke misije, ističu da je broj pronađenih zlatnih jezika u ovom slučaju izuzetno velik, što ukazuje na specifičan značaj ovog običaja na lokalitetu Oksirinhus.
Salima Ikram, profesor egiptologije na Američkom univerzitetu u Kairu, objašnjava da ovi jezici mogu ukazivati na to da su mumije pripadale višim elitama koje su bile povezane s hramovima ili kultovima životinja u tom području.
„Zlatni jezici su možda bili u modi u pogrebnoj kući u ovom regionu“, dodaje Ikram.
Pored zlatnih jezika, arheolozi su otkrili i 29 amajlija uz mumije. Neke od njih imaju oblik skarabeja, koji su stari Egipćani povezivali sa svakodnevnim putovanjem Sunca preko neba, simbolizujući obnovu i život. Druge amajlije predstavljaju egipatska božanstva poput Horusa, Tota i Izide, dok neke kombinuju osobine više božanstava, što ukazuje na bogatstvo verskih verovanja u to vreme.
Iskopavanja su otkrila i niz izuzetno očuvanih zidnih slika. Jedna od njih prikazuje vlasnika grobnice po imenu Ven-Nefer u društvu nekoliko egipatskih božanstava. Na plafonu je oslikana nebeska boginja Nut, okružena zvezdama, dok se na drugoj slici nalazi čamac sa prikazima brojnih božanstava.
„Kvalitet ovih slika je izvanredan, a svežina boja zadivljujuća“, istakao je Frančesko Tiradriti, egiptolog sa Univerziteta D’Anuncio u Kjeti-Peskari, koji nije bio direktno uključen u iskopavanje.
Otkriće zlatnih jezika, amajlija i oslikanih grobnica ne samo da obogaćuje razumevanje staroegipatskih pogrebnih običaja već i otvara nova pitanja o društvenom statusu i verskim praksama u Ptolemejevom periodu. Kako istraživanja na ovom lokalitetu napreduju, moguće je da će arheolozi otkriti još fascinantnih detalja o životu i verovanjima drevnih Egipćana.
Pogledajte i:
Komentar