Iz Vlade Srpske ističu da je degutantno koliko su ambasade zapadnih država spremne da selektivno i subjektivno tumače Dejtonski sporazum i Aneks četiri - Ustav BiH, ali i poražavajuće da deo međunarodne zajednice posmatra insistiranje Srpske na aktivnostima kojima se traži poštovanje Dejtona kao ozbiljnu pretnju ustavnom poretku zemlje.
"Da li je to ozbiljna pretnja po ustavni poredak BiH ili vaše remetilačke politike kojima opterećujete ovu zemlju već 29 godina? Jedina ozbiljna pretnja ustavnom poretku su vaše ambasade u Sarajevu", prenela je Srna saopštenje.
Iz Vlade podsećaju ambasadore zapadnih zemalja da član 3. Ustava BiH ima još stavova, osim onog jednog kojeg su izdvojili u svom saopštenju.
"Ustav Republike Srpske je usaglašen sa Ustavom BiH, što je potvrdila Venecijanska komisija, a što čini izlišnim vaše tumačenje Ustava, ali je sporno i uznemirujuće što ambasade pojedinih zemalja ne žele da pročitaju i prihvate slovo dejtonskog ustava u kojem, primera radi, u članu 3. stoji da sve nadležnosti koje nisu izričito ustavom predviđene kao nadležnosti BiH - pripadaju entitetima", navedeno je u saopštenju.
Iz Vlade Srpske ističu da su članom 3. Ustava definisane i dodatne nadležnosti BiH koje nastaju sporazumom entiteta.
"Dakle, gospodo ambasadori, Ustav treba čitati u celini. Ustav nije švedski sto da sa njega uzimate samo ono što se vama sviđa", dodaje se u saopštenju.
Iz Vlade su podsetili ambasadore zapadnih zemalja da većina sadašnjih nadležnosti BiH nije uspostavljena sporazumom entiteta već prostom voljom pojedinca, visokog predstavnika, koji bio izabran u skladu sa procedurama ili ne, nema pravo da nameće svoje odluke.
"Visoki predstavnici kao glavni kreatori i provoditelji antisrpske politike u cilju unitarizacije BiH doneli su na stotine nepravnih, nelegitimnih, necivilizacijskih odluka kršeći ljudska prava i slobode konstitutivnih naroda i građana, urušavajući vladavinu prava i pravnu državu, ustavnost i zakonitost, a ovo sa (visokim predstavnikom) Šmitom prevazilazi i vas same", navedeno je u saopštenju.
Iz Vlade napominju da je Narodna skupština RS u svojim zaključcima usvojenim danas na 16. posebnoj sednici pozvala sve relevantne domaće i inostrane faktore na dosledno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je, kako podsećaju, međunarodni ugovor zaštićen Bečkom konvencijom o međunarodnim ugovorima i da su neke od zapadnih zemalja samo svedoci sporazuma, a ne potpisnici.
"Izvrtanjem činjenica, ambasador SAD Majkl Marfi i osoblje ambasada zapadnih zemalja na eksplicitan način pokazuju svoje nepoštovanje prema svim narodima u BiH, ali ulaze i u sferu napadanja i kršenja međunarodnog ugovora", dodaje se.
Narodna skupština RS usvojila je rano jutros, na predlog klubova poslanika SNSD, NPS-DNS, DEMOS-SPS, SP i US, zaključke u vezi sa informacijom o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim delovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim delovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH.
U zajedničkom saopštenju ambasada SAD, Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Italije, Delegacije EU u BiH navedeno je da "zaključci koje je rano jutros usvojila Narodna skupština RS predstavljaju ozbiljnu pretnju ustavnom poretku zemlje i kao takvi su antidejtonski, i direktno podrivaju autoritet institucija vladavine prava na nivou BiH i put BiH ka evroatlantskim integracijama".
Pogledajte i: