Istraživači na Bahra 1, praistorijskom lokalitetu na severu Kuvajta, opisali su artefakt kao „malu, fino izrađenu glavu, sa kosim očima, ravnim nosom i izduženom lobanjom“.
To je prvo takvo otkriće u regionu, iako su slični artefakti prethodno pronađeni u Mesopotamiji i tipični su za neolitsku zajednicu Ubaida, koja se naselila u Arapskom zalivu tokom šestog milenijuma pre nove ere, prenosi „Njujork post“.
Tim arheologa iz Kuvajta i Poljske pronašao je statuu u jednom od najstarijih naselja u regionu, koje je postojalo od 5.500 do 4.900 godina pre nove ere.
„Prisustvo ove figurice na našem lokalitetu pokreće intrigantna pitanja o njenoj nameni i simboličkom, a možda i ritualnom značenju koje je imala za zajednicu koja je živela u ovom naselju“, rekao je profesor Univerziteta u Varšavi Pjotr Bielinski.
Arheolozi su primetili da je figurica napravljena od mesopotamske gline, a ne od crvenkaste i grube keramike koja se često upotrebljavala u antičkim zajednicama u Arapskom zalivu, za šta kažu da ukazuje na to da su Ubaidi uvezli svoje tradicionalne materijale u region.
Simbolično značenje figurice je još nepoznato, ali neki istraživači veruju da je dugačka lobanja služila kao model za drevne ubaidske i mesopotamske prakse uobličavanja glave. Kako se smatra, ta praksa je ukazivala na nečiju društvenu klasu ili identitet, a dostigla je svoj vrhunac tokom petog milenijuma pre nove ere.
Pogledajte i: