On je rekao da je vlada odobrila nacrt zakona „O izmenama nekih zakona Ukrajine a u vezi sa ažuriranjem zvaničnog prevoda Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima“.
Povelja koja je ratifikovana 2003. godine, odnosi se u Ukrajini na beloruski, bugarski, gagauski, grčki, krimskotatarskom, moldavskom, nemačkom, poljskom, ruskom, rumunskom, slovačkom i mađarskom jeziku.
Sada se predlaže da se ažurira spisak jezika i da se u Ukrajini na listi jezika sa posebnom zaštitom nađu: bugarski, gagauski, krimskotararski, novogrčki, nemački, poljski, rumunski, slovački, mađarski, češki i ivrit (hebrejski).
Podsetimo, Ukrajina je od 2014. počela da uvodi razne zabrane koje se tiču Rusije, ruske kulture i jezika. Zabranjen je i uvoz knjiga ruskih pisaca, a ruska muzika se ne sme čuti na javnim mestima ni u medijima. Takođe, na udaru se nalaze i slike, spomenici, obeležja i natpisi posvećeni osobama koje su javno, uključujući i u umetničkim delima, podržavale, glorifikovale i pravdale rusku imperijalnu politiku. Između ostalog, u Kijevu su srušeni spomenici Maksimu Gorkom i Aleksandru Puškinu.
Državni savet Kijeva je u julu 2022. godine saopštio da je razrađen projekat odluke o zabrani javnog korišćenja bilo kakvog ruskojezičnog kulturnog proizvoda u prestonici Ukrajine, uključujući knjige, predstave i koncerte. Nadležni predstavnik za zaštitu ukrajinskog jezika Taras Kremin je izjavio da studenti treba da odustanu od ruskog jezika u visokim obrazovnim ustanovama. Ukrajinske biblioteke su u okviru programa „derusifikacije“ tokom 2022. godine uništile više od 20 miliona knjiga na ruskom jeziku, pisali su mediji.
Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov je ranije izjavio da ukrajinske vlasti godinama vode politiku agresivne derusifikacije i prinudne asimilacije ruskojezičkog stanovništva.
Pogledajte i: