Projekat je rezultat rada čitavog tima koji je nastojao da stvori visoko pouzdan uređaj sposoban da funkcioniše u ekstremnim klimatskim uslovima.
„Nastojali smo da napravimo uređaj koji bi pouzdano funkcionisao u najtežim navigacionim uslovima. Naš elektronski kompas ne samo da ima unapređenu preciznost, već otvara nove mogućnosti za autonomne sisteme upravljanja pokretnim objektima pri istraživanju polarnih teritorija i Arktika“, rekao je jedan od autora projekta, ruski naučnik Maksim Pogorelov.
Kako se navodi, postojeći tradicionalni magnetni i elektronski kompasi često gube efikasnost na visokim geografskim širinama.
Za razliku od njih, novi kompas koristi inovativan pristup, tako što se povećava osetljivost komponenti koje se koriste. Uređaj se automatski prilagođava u zavisnosti od lokacije kako bi osigurao stabilnost i preciznost u bilo kojim uslovima.
„Primetna karakteristika predložene metode je da nema potrebe za preračunavanjem uglova nagiba i nagiba ili kinematičkih parametara. Ovaj pronalazak ima širok potencijal za primenu u različitim oblastima – od pomorske i avijacione navigacije do robotskih sistema“, dodaje Ministarstvo.
Novi kompas je testiran u istraživačkom radu studenata i naučnika. Patentirani su uređaj i metoda za merenje magnetnog kursa pokretnih objekata. To je omogućeno zahvaljujući podršci vlade tulskog regiona i dodeljenim grantovima u oblasti nauke i tehnologije.
Pogledajte i: