Kosovska vlada usvojila je na sednici predlog odluke o osnivanju Muzeja genocida i borbe za slobodu, a premijer privremenih kosovskih institucija Aljbin Kurti najavio da je cilj da "dokumentuje srpske zločine na Kosovu".
Pranje istorije u političke svrhe
S druge strane, Priština uveliko obnavlja kuću ozloglašenog albanskog saradnika nemačkih nacista Džafera Deve, što deluje apsurdno jer je opštepoznato da su nacisti počinili najveći genocid u Drugom svetskom ratu, između ostalog i nad Srbima.
Komentarišući ovaj bizarni predlog Prištine, profesor prištinskog univerziteta sa privremenim sedištem u Severnoj Mitrovici, istoričar Luka Jovanović kaže se da je u pitanju još jedan paradoks iz Prištine koji ima za cilj pranja istorijskih činjenica vezanih za Albance.
„Na primeru obnove kuće Džafera Deve uspeli su da izmanipulišu međunarodne donatore i da ih ubede u njegovu ispravnost i ispravnost odluke da se njegova kuća renovira upravo od sredstava Evropske unije. Celom ovom pričom i korišćenjem istorije u dnevno političke svrhe zapravo vrše reviziju opštepoznatih istorijskih činjenica. Tako da me ne bi iznenadilo i da se sama SS divizija „Skenderbeg“ ozloglašenog Vermahta nacističke Nemačke proglasi kao preteča OVK. Ne sumnjam da u ovoj nameri oko stvaranja muzeja imaju pomoć i međunarodnih faktora koji su gluvi i nemi na rehabilitaciju aktera neonacizma,“ ocenjuje Jovanović.
Prekrajanje prošlosti Albanaca
Jovanović podseća da je pre ove odluke prištinske vlade Kurti imao mini balkansku turneju gde je pokušao da podgreje neprijateljstva prema Srbiji i promoviše tzv. Muzej genocida posvećen zločinima koje su, kako tvrdi, počinili Srbi na KiM prema Albancima.
„Ovaj muzej svakako ne možemo da posmatramo kao instituciju koja bi mogla ozbiljno da se bavi izučavanjem genocida sa istorijskim i metodološkim pristupom koja je ozbiljna i koja iziskuje pedantan i detaljan rad,“ kaže on.
Jovanović napominje da su u svetu samo tri muzeja genocida priznata a jedan od njih se nalazi u Beogradu.
„S druge strane, sve ovo lično posmatram kao delo političke propagande Prištine koja ima za cilj da prekroji istorijsku prošlost i Albance predstavi kao dobre momke –stradalnike koji su večito patili pod tuđim režimima a zapravo su oni bili ti koju su istrebljivali ne samo Srbe već i druge etničke zajednice, kako na prostoru Albanije tako i na prostoru KiM,“ napominje Jovanović.
Dokumentovan genocid nad Srbima
Naš sagovornik napominje da ne sme da se zaboravi da je i posle Drugog svetskog rata ostala opštepoznata prisutna svirepost albanskih vojnika, posebno nad Srbima.
„Ta svirepost nad Srbima i drugim pravoslavnim narodima posebno je bila prisutna za vreme vladavine Envera Hodže u Draču i na severu Albanije gde je i danas dostupno na internetu videti informacije o tome,“ dodaje Jovanović.
Naš sagovornik ocenjuje i da je rat na ovim prostorima postao neka vrsta brenda ali da se pritom javnosti često predočavaju pogrešni istorijski podaci.
Povodom najave kosovskih vlasti o osnivanju Muzeja genocida reagovalo je i Ministarstvo kulture Srbije sa napomenom da Priština sa protokom vremena pribegava sve „bizarnijim idejama u naporu da promoviše projekat lažne države“, te da je na delu ovoga puta izmišljanje genocida, koji je poslužio i kao izgovor za agresiju na SRJ a da se ne bi iznenadili da „takva ustanova“ bude smeštena u kući saradnika nemačkih nacista Džafera Deve.