„Sporazum o saradnji u oblasti bezbednosti i odbrane“ važiće deset godina, a 19. decembra trebalo bi da ga potpišu šef tehničke vlade Dimitar Glavčev i šef kijevskog režima Vladimir Zelenski. Sastanak će se održati u Briselu u okviru sednice Evropskog saveta.
Opozicija se kategorički protivi potpisivanju dokumenta. Prema rečima lidera partije Preporod Kostadina Kostadinova, ovaj sporazum će obavezati Bugarsku da pruža neograničenu vojnu pomoć Ukrajini čitavih deset godina. U dokumentu se navode „42 obaveze“ koje će imati Bugarska prema drugoj strani.
Pomoć, koju Bugarska šalje Ukrajini i koju predstavlja oružje i tehniku „koja bugarskoj vojsci više nije potrebna“ – u stvari je dobra tehnika, ističe Kostadinov.
„Pod izgovorom da su 'neupotrebljive', ispravne rakete iz baze u Bezmeru se demontiraju i šalju u Ukrajinu. Bugarska vojska je potpuno razoružana, nemamo ni automate“, ogorčen je Kostadinov, istakavši da je ovo što se dešava – veleizdaja.
Protiv potpisivanja dokumenta je i poslanik Bugarske socijalističke partije Borislav Gucanov.
„Smatramo da je ovo gruba provokacija i korak ka uvlačenju Bugarske vojni sukob”, rekao je socijalista.
Komentarišući kritike protivnika sporazuma, načelnik odbrane Bugarske Emil Eftimov rekao je da većina zemalja NATO i EU ima sličan sporazum sa Ukrajinom.
„To za nas ne predstavlja ništa novo. Ništa što bi za nas predstavljalo neke vanredne i nove zadatke. Vlada radi na tom sporazumu još od samita u Vašingtonu. Učestvujemo u politici NATO u sferi saradnje sa Ukrajinom i pomoći u razvoju borbene sposobnosti ukrajinskih Oružanih snaga“, rekao je on.
Koalicija Nastavljamo promene i Demokratska Bugarska takođe je podržala sporazum, poručujući da taj dokument nikako ne menja politiku zemlje.
Spisak naoružanja, opreme i municije koju Bugarska isporučuje Ukrajini je poverljiv, ali se zna da su na listi rakete za sisteme S-300 i oko 100 oklopnih transportera.
Pogledajte još: