NAUKA I TEHNOLOGIJA

Astronomi otkrili nešto uznemirujuće oko zvezda sličnih Suncu, što se događa jednom u sto godina

Istraživanja pokazuju da zvezde nalik Suncu ispuštaju ogromne superbaklje otprilike jednom u 100 godina, a te solarne baklje upoređuju se po oslobođenoj energiji sa eksplozijom bilion hidrogenskih bombi. Naučnici nemačkogInstituta „Maks Plank“ proučavali su 56.450 zvezda koristeći podatke svemirskog teleskopa Kepler, kako bi istražili taj fenomen.
Sputnik
Solarne superbaklje nastaju usled naglog oslobađanja magnetne energije, prouzrokujući zračenje i izliv materije. Naučnici su identifikovali 2.889 superbaklji u 2.527 zvezda, otkrivajući da su ti događaji 10 do 100 puta češći od prethodnih procena.

„Bili smo jako iznenađeni da su zvezde nalik Suncu sklone tako čestim superbakljama“, izjavio je dr Valerij Vasiljev, glavni autor studije koja je objavljena u časopisu „Sajens“.

Naše Sunce deli karakteristike temperature i svetlost s tim zvezdama, što ukazuje na slično ponašanje naše matične zvezde. Međutim, nijedna superbaklja se nije dogodila u prošlom, 20. veku.
„Ne možemo posmatrati Sunce hiljadama godina. Umesto toga, međutim, možemo pratiti ponašanje hiljada zvezda vrlo sličnih Suncu u kratkim vremenskim razdobljima. To nam pomaže da procenimo koliko se često pojavljuju superbaklje“, objasnio je profesor Sami Solankis sa Instituta „Maks Plank“.
Kad bi jedna takva superbaklja pogodila Zemlju, njeni bi učinci bili razorni i poremetili bi električne mreže, komunikacijske sisteme i satelite. Čak je i Karingtonov događaj iz 1859. godine, prouzrokovan solarnom bakljom 100 puta slabijom od superbaklji, zapalio telegrafske sisteme i osvetlio nebo širom sveta.
„Novi podaci su jasan podsetnik da su čak i najekstremniji solarni događaji deo Sunčevog prirodnog repertoara“, istakla je dr Natali Krivova sa Instituta „Maks Plank“ i koautor navedene studije, preneo je „IFL Sajens“.
Pogledajte i:
Komentar