SVET

Trampov čovek od poverenja preuzima krizna žarišta – gde je na listi kosovsko pitanje

Lični animozitet koji su pređašnji američki predstavnici i komesari gajili prema Srbima nije prisutan kod Ričarda Grenela, kojeg je Tramp najavio kao novog izaslanika za specijalne misije. Ovo bi moglo da znači, bar privremeno, smirivanje tenzija na Kosovu i Metohiji i period kolike-tolike stabilnosti, kaže za Sputnjik analitičar Nebojša Malić.
Sputnik
Grenel, koji je u prvom mandatu novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa bio izaslanik za dijalog Beograda i Prištine, biće zadužen za „najvrelije tačke širom sveta, uključujući Severnu Koreju i Venecuelu“, objavio je budući predsednik SAD na mreži „Istina“. Zapadni mediji su preneli da će Grenel biti fokusiran i na tenzije na Balkanu.
Dugogodišnji novinar RT iz Amerike i analitičar Nebojša Malić ne smatra da će baš Srbija biti Grenelov prvi zadatak, budući da u svetu trenutno ima prečih slučajeva, ali da ćemo i mi pre ili kasnije doći na red. Tačan trenutak će zavisiti od toga koliko Aljbin Kurti bude provocirao, a naš sagovornik smatra da, sa Grenelom na mestu izaslanika, Kurti i neće baš biti previše voljan da provocira.

Grenel, Srbi i Aljbin Kurti

Grenelovo imenovanje će, smatra Malić, manje-više biti pozitivna stvar. To će biti idealna pozicija za njega i iz razloga što ona ne iziskuje potvrdu Senata, odnosno Kongresa, a Grenel će imati odrešene ruke da bude operativac nadležan za „sve moguće stvari koje moraju da se završe po svetu“.
Kurti i Grenel nisu baš u najboljim odnosima, za razliku od većine naših političara. Grenel nama možda nije nešto preterano naklonjen, ali definitivno nema tog ličnog animoziteta kojim su se rukovodile američke demokrate i sadašnja administracija, pa čak i neki iz prethodne, takozvane karijerne diplomate, rekao je Malić za Sputnjik.
Grenel je obavljao funkciju ambasadora SAD u Nemačkoj od 2018. do 2020. godine, a bio je i specijalni izaslanik predsednika SAD za pregovore Beograda i Prištine od 2019. do 2021. godine.
On veruje da je ovo imenovanje mudar potez i donekle očekivan rasplet situacije. Kada je reč o Srbima sa Kosova i Metohije, za njih bi mogao nastupiti period prividne stabilnosti, ali dok ne prođe preostalih šest nedelja do Trampovog preuzimanja vlasti možemo očekivati, upozorava Malić, da se albanske provokacije još zaoštre i pojačaju, budući da se Kurtiju žuri.
Kurtiju se žuri da nešto uradi i da Srbe ako je ikako moguće fizički ukloni. Nažalost, čini mi se da su skinute kočnice sa tog samoubilačkog autobusa u Prištini i on će sada krenuti da gazi sve pred sobom. Voleo bih da budemo pripremljeni za to koliko je to moguće, zaključuje Malić.
Dok je bio izaslanik za dijalog Beograda i Prištine, Ričard Grenel je govorio kako međunarodna zajednica treba da bude jedinstvena u osudi Kurtija i njegovih akcija na severu KiM.

Čovek od poverenja

Istoričar dr Aleksadar Lukić iz Instituta za političke studije kaže za Sputnjik da je imenovanje Grenela na bitnu funkciju bilo očekivano, samo se nije znalo na koju tačno. Bilo je naznaka da će dobiti imenovanje izaslanika za Ukrajinu ili Iran, ali je umesto toga dobio značajniju poziciju. Imenovan je za izaslanika predsednika za „krizne situacije“, što znači da će moći da ide na sva ključna mesta – i u Siriju, i u Ukrajinu, i u Srbiju.
U zavisnosti od toga gde se ukaže potreba, on može da bude čovek koji će operativno da rešava stvari, a to nam govori da je Ričard Grenel zaista čovek od poverenja za novog predsednika Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je Lukić.
Grenel je, reagujući na vest o novoj dužnosti koju će imati, napisao da je ,,čast života" raditi u korist američkog naroda za Donalda Trampa.
Kada se sve stavi u kontekst, dodaje Lukić, Grenel bi mogao imati uticaja i na srpsko pitanje. Imajući u vidu njegovo delovanje u prethodnom periodu, može se slobodno reći da ovakav potez ide Srbima u prilog. Grenel, kaže naš sagovornik, ima razumevanja za srpsku stvar i ne deluje u okviru agende duboke države koja je, inače, i duboko neprijateljski nastrojena prema Srbiji.
Čini mi se da će doći bolja vremena za nas i da će se sa Ričardom Grenelom, naravno ukoliko se ovo imenovanje ostvari, srpsko pitanje tretirati na drugačiji način. Pravo rešavanje pitanja Kosova i Metohije uslediće tek posle Svetog Jovana, odnsono proglašenja Trampa za predsednika, zaključuje Lukić.
Pogledajte i:
Komentar