Slovenija i Nemačka su pokrenule inicijativu da se buduće odluke oko proširenja Evropske unije umesto konsenzusom, donose kvalifikovanom većinom.
Tanja Fajon: Šansa za Ukrajinu i Zapadni Balkan
Ljubljana i Berlin su podneli zemljama članicama EU tzv. nonpejper, odnosno nezvanični dokument, kojim se pokreće ova inicijativa.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Slovenije Tanja Fajon poručila je da je taj postupak usmeren ka ubrzanju pristupnog procesa i da bi trebalo da doprinese znatnom olakšavanju približavanja zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji.
Ona je dodala da proširenje EU pruža izvanrednu priliku, kako zemljama Zapadnog Balkana, tako i Ukrajini i Moldaviji.
Prema Fajonovoj, Rešenje bi moglo da se nađe u pojednostavljenom sistemu odlučivanja koji se sve više koristi u EU, a koji podrazumeva da za neku odluku glasa 15 zemlja članica sa 65 odsto stanovništva, prenose Novosti.
Ulazak u EU Ukrajine i tzv. Kosova na mala vrata
EU inače ima u svojim odlučivanjima po raznim pitanjima različite vrste glasanja za koje su potrebne različite većine, ali ne i oko članstva, tako da eventualni prijem novih članica mora prihvatiti svaka država EU, kaže Pavlović za Sputnjik.
„To je, naravno pokušaj stvaranja uslova za ulazak novih članica na mala vrata, a mi bismo trebali da razmišljamo i o Kosovu i Metohiji. Kao što bi na taj način mogle Ukrajina i Moldavija da budu primljene u EU, isto tako mogla bi i Kosovo i Metohija, po istom principu. To je sada stvar EU i država unutar EU. Međutim, prednost je u tome što kod tih unutrašnjih, temeljnih pitanja mora da se postigne saglasnost da bi mogla odluka o prijemu da se promeni na neku drugu većinu. Prema tome, stvar je onih država koje ne žele proširenje EU i njihove volje da se tome suprotstave i mislim da taj predlog neće proći“, dodaje Pavlović.
Globalistička politika računa na glupost
Pavlović podseća da unutar EU postoji čitav niz drugih oblasti, pre svega ekonomskih i trgovinskih, u kojima se odluke donose po raznim kriterijumima većine glasova.
„Ne odlučuje EU ni sada o svim pitanjima jednoglasno, ali po ovim najkrupnijim bi morala da odlučuje. Tako da mi se čini da je ta vrsta inicijative da se napravi neko uže jezgro koje hoće da progura svoje stavove ne vodeći računa o političkom saglasju logičan nastavak globalističke neoliberalne politike. A ta politika će biti potisnuta od 20. januara jer će svi oni koji su suverenisti u EU imati mnogo jači oslonac. A i taj briselski impuls koji je do sada hteo da vlada državama članicama će biti potisnut.“
Prema Pavloviću, inicijativa Nemačke i Slovenije ne ruši temelje na kojima počiva EU, ali računa na glupost država članica.
„To se neće dogoditi. Dakle, svako ima pravo da ima inicijativu, ali politička zamisao koja stoji iza te inicijative je apsolutno rušenje ideje ravnopravnih država članica Evropske unije“, zaključio je Pavlović.
Pogledajte i: