Reč je o jednom delu predviđenih mera populacione politike Vlade Republike Srbije, a pravo na subvencije ostvaruje majka, osim u izuzetnim slučajevima kada pravo može ostvariti i otac.
Gostujući u „Energiji Sputnjika“ Jelice Putniković, ministar za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski naglasila je da se ne radi o socijalnoj, već populacionoj meri koja je već dala konkretne rezultate, a njen cilj je podsticanje roditelja na zasnivanje porodice i rađanje dece.
„U pitanju je mera predviđena Zakonom o finansijskoj podršci porodicama sa decom i predviđa iznos 20 odsto od ukupne vrednosti nekretnine i to do 20.000 evra. Novac se daje za kupovinu prvog stana ili izgradnju kuće i uslovi su manje-više jednostavni. Pravo može ostvariti majka čije dete nije starije od godinu dana. To znači da ona godinu dana od rođenja deteta ima mogućnost da preda zahtev za subvenciju“, objasnila je Stamenkovska.
Uslovi za konkurisanje
Prvi uslov, objašnjava Đurđević Stamenkovski, jeste da dete ne bude starije od godinu dana, međutim, uopšte nije bitno koje je to dete po redu. Dakle, ne radi se samo o očevima i majkama koji su po prvi put postali roditelji i za dobijanje novčane pomoći nije bitno da li je to njihovo prvo, drugo, treće ili četvrto dete. Jedino je bitno da u trenutku prijave za subvenciju jedno od dece ne bude starije od godinu dana.
Drugi uslov jeste da majka prvi put stiče imovinu, odnosno da ne poseduje već neku nekretninu. Ukoliko roditelji žele da izgrade kuću, neophodno je da plac na kojem će se ona nalaziti bude u vlasništvu majke. Ukoliko muškarac već poseduje imovinu, to nije prepreka ukoliko ta imovina nije bračna tekovina, odnosno ako je stečena nasleđem, ili ako je stečena pre sklapanja braka.
Treći uslov je taj da zbir plata muškarca i žene ne prelazi republički prosek koji u ovom trenutku iznosi oko 192.000 dinara (u zbiru).
„Nije tu u pitanju konkurs gde postoje neke druge kompeticije i eliminacije, dakle, ukoliko ispunjavate sve uslove propisane Zakonom i uredbom, vi ćete sasvim sigurno dobiti tu subvenciju“, tvrdi Stamenkovska.
Ona dodaje da se planira i izrada programa koji bi pomogao samohranim majkama i očevima.
Prijavljivanje
Kada je reč o Beogradu, prijavljivanje se vrši u Ulici 27. marta u instituciji koja je nadležna za to, a širom Srbije lokalne samouprave u svojoj strukturi poseduju odeljenje dečje zaštite gde majke mogu da se informišu i prikupe svu potrebnu dokumentaciju. Nakon toga, njihovi zahtevi se šalju u Ministarstvo za brigu o porodici gde se odlučuje o zahtevu.
„Sama priprema traje nekoliko dana i to ako želite da budete ležerni i da se tome posvetite nekoliko sati dnevno. Priprema podrazumeva i dogovor sa investitorima ako kupujete stan u izgradnji, kao i sve druge tekuće stvari koje se tiču dogovora sa prodavcem nekretnine. U samom kupoprodajnom ugovoru važno je napomenuti da je jedan od izvora finansiranja i ova subvencija“, navodi sagovornica Sputnjika.
U ovoj godini je do početka decembra isplaćena 351 subvencija odnosno pet miliona i 300.000 evra, a očekivanja Ministarstva su da će se do sledeće godine taj broj duplirati.
Saradnja sa bankama
Ministar Đurđević Stamenkovski je rekla da planiraju i razgovor sa bankama, a da će se najpre obratiti domaćoj banci – Poštanskoj štedionici. Ministarstvo želi da vidi na koji način bi ona mogla biti konkurentnija kada je ova tema u pitanju i napominje da se ništa neće raditi nauštrb interesa banke. Ministarstvo je svesno da logika kapitala radi na drugi način, ali je njihova ideja da određenim izmenama i fleksibilnostima banke budu osetljivije prema ovoj temi i doprinesu da što veći broj parova stigne do svoje prve nekretnine.
„Ja ću blagovremeno obaveštavati javnost i o rezultatima naših razgovora sa bankama. Imam obavezu da kažem ko su akteri koji su želeli da izađu u susret, a koji to nisu učinili. Mislim da je to fer i da je to nešto što javnost treba da zna“, ističe Milica Đurđević Stamenkovski.
Ministar očekuje da će naići na razumevanje kod većine institucija sa kojima budu razgovarali, ne samo kada je ova tema u pitanju, već i sve ostalo čime se njen resor bavi.
Bez ograničenja za cenu
Neće biti ograničenja u ceni stana koji će mladi roditelji kupovati, ali država jedino garantuje maksimalni iznos od 20.000 evra pomoći. To je gornja granica koju Republika Srbija obezbeđuje i neće se mešati u to koliko će stan ili kuća ukupno koštati.
„Ne uslovljavamo ni broj kvadrata, ni lokaciju, ova mera je populaciona i nema za cilj da određenu socijalnu kategoriju afirmiše, već pre svega da nagradi majke i pruži im sigurnost i samostalnost“, objašnjava Sputnjikova gošća.
Đurđević Stamenkovski ističe da adaptacije starih porodičnih kuća ovom merom nisu predviđene, ali da se već radi na tome kako pomoći i onima koji već imaju dom, ali je neuslovan. Ova ideja još nije razrađena, ali se radi na tome da se postojeća populaciona mera proširi kako bi obuhvatila i renoviranje postojećih domova za normalan porodični život.
„Nama je cilj da ovo pravo proširimo, a ne da ga sužavamo i da kategorija koja može da ga koristi bude veća, a ne manja. Ova mera sama po sebi pomaže onima koji već imaju određene mogućnosti da stignu do stana, ali nekim ljudima ni to ne može da pomogne. Možemo da im damo 20 odsto, ali oni nemaju ostatak. Tek treba da pronađemo način da pomognemo onim porodicama koje nemaju za stan“.
Sprečavanje odlaska iz zemlje
Đurđević Stamenkovski veruje da će ovakve mere pomoći u tome da mladi ne odlaze u inostranstvo. Podaci pokazuju da najveći broj, skoro 80 odsto onih koji odu iz zemlje, nisu imali sopstveni krov nad glavom i da nisu otišli iz stana ili kuće koje su sami stekli ili izgradili, već iz roditeljskog doma.
Onog trenutka kada oni nešto u Srbiji steknu, makar to bio i stan od 40 kvadrata, oni se vezuju za svoju zemlju jer su tu ostvarili i pobrali plodove svog rada.
Gošća „Energije Sputnjika“ je napomenula da se napredak na ovom polju ne može videti „golim okom“ niti može da se izreklamira. Rezultati ove i sličnih populacionih politika ne mogu odmah primetiti, već tek nakon nekoliko godina. Demografija je vrlo specifična i najbitnije je, zaključuje ona, uspostaviti sistem, odnosno strategiju države prema ovom pitanju za narednu deceniju.
Pogledajte i: