Po njegovim rečima, većina zemalja članica Uneska se nije složila sa izveštajem, „pokazujući jedinstvo zemalja Globalnog juga”.
„Prvi put u praksi Međuvladinog saveta Međunarodnog programa za razvoj komunikacija izveštaj nije usvojen, nego je 'primljen k znanju'. Talas nezadovoljstva u našoj novinarskoj zajednici omogućio je da se spreči usvajanje izveštaja u njegovom prvobitnom obliku“, rekao je ruski predstavnik.
Kako je istakao, izveštaj je podržala manjina delegacija.
„To su bile zapadne delegacije i njihovi sateliti. Ali većina – preko 20 država od 38 članica Međunarodnog programa za razvoj komunikacija nisu se složile sa tim izveštajem“, precizirao je Alautdinov, dodajući da ta činjenica suštinski podriva legitimitet izveštaja kao pouzdanog izvora informacija o problemu bezbednosti novinara.
Po njegovim rečima, na samom početku diskusije Rusija je zauzela oštar stav: kategorički odbacuje taj dokument, traži da se u njega uključe ruski zvanični podaci o smrti novinara i zahteva njegovo revidiranje. Istovremeno, zemlje kolektivnog Zapada „odbile su dijalog sa drugim zemljama po tom pitanju“.
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova u međuvremenu se oglasila povodom izveštaja Uneska, rekavši da je reč o skandaloznom dokumentu.
„Skandalozni izveštaj generalne direktorke Uneska Odri Azule, u kojem nije spomenula poginule ruske novinare, nije odobren. Lažni izveštaj nije odobren, samo je primljen k znanju. Zapadna manjina se u potpunosti razotkrila, ne iskazujući reči saosećanja povodom smrti novinara. Sada će svaki put, kada bilo koja od tih zemalja bude govorila o slobodi govora i bezbednosti predstavnika medija, svi znati da je to laž“, napisala je Zaharova na Telegramu.
U sredu je u Parizu održana redovna sednica 34. zasedanja Saveta Međunarodnog programa za razvoj komunikacija. Na njegovom dnevnom redu bila je rasprava o izveštaju o nekažnjivosti za zločine nad novinarima u periodu 2022-2023. godine, koji nije usaglašen na sednici u novembru zbog stavova Rusije i niza drugih zemalja koje su ukazivale na prećutkivanje informacija o pogibiji novinara.
Pogledajte još: