Parlamentarni izbori na Kosovu i Metohiji se bliže a za sada Centralnoj izbornoj komisiji se prijavilo 28 političkih subjekata Albanaca, Srba i pripadnika drugih etničkih zajednica.
Izbori dan D za Kurtija
Izborna kampanja je već poodavno u toku a u njoj prednjači Aljbin Kurti i njegovo Samoopredeljenje koje zna da je 9. februar za kad su izbori zakazani Dan „D“ za njegov politički kraj ili opstanak.
I dok je Kuri svoju predizbornu kampanju bazirao na ekstremno nacionalnim stubovima i mržnji prema Srbima, njegovi politički oponenti uglavnom se pozivaju na Kurtijevu slabu ekonomsku i društvenu politiku i činjenicu da u tom smislu ali i u političkom i međunarodnom Kosovo tapka u mestu.
Ipak, i pored tako loših rezultata, istraživanja koje su sprovela kosovske agencije za istraživanje javnog mnjenja govore da Kurti ima blagu prednost u odnosu na druge albanske partije, a glavni argument im je taj da je Kurti izgradio veoma dobar odnosa sa Amerikom, to jest, sa Bajdenovim administracijom.
Međutim, s obzirom da je Bajden, odnosno, njegova Demokratska stranaka izgubio predsedničku trku i da na njegovo mesto dolazi Donald Tramp koga Kurti pamti po tome što ga je brzinski smenio sa premijerskog mesta, mnogi smatraju da su se Bajdenovi ljudi pripremili da zadrže Kurtija na premijerskom mestu u Prištini po svaku cenu kako bi imali „trojanskog konja“ na Balkanu.
Tramp čisti sve demokratske repove
Profesor dr Stevica Deđanski, predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje takođe smatra da postoje šanse da Kurti pobedi na predstojećim izborima ali ne i da bude čovek koji će raditi po diktatu Bajdena na štetu Trampove politike u ovom delu sveta.
„U današnjem svetu je sve moguće, jer imamo izbore koje se poništavaju ako nisu po volji velike sile, kao što je slučaj u Rumuniji, Moldaviji ili u Gruziji… Dakle, sve je moguće, osim ako dolaskom Trampa ne dođe do nekih promena, za koje verujem da će se desiti, i da se ulože zaista neki napori da se promene pravila igre,“ kaže Deđanski.
To važi i za opstanak Kurtija na vlasti jer očigledno je da je uspeo da svojim antisrpskim pravcem kampanje animira njihovu javnost.
„Tramp je naučio lekciju prošli put i uveren sam da će sve Bajdenove ljude da ukloni na vreme, tako da neće imati mogućnosti da kontrolišu bitna područja, pa ni Kurtija u ovom slučaju. Međutim, to ne znači da će Kurti promeniti politiku, ali će sasvim sigurno imati izbor ili da radi kako Tramp hoće, ili da se skloni, jer Tramp neće dozvoliti da mu jedan Kurti potpomognut američkim demokratama muti vodu,“ veruje Deđanski.
Kurti računa na dijasporu
Naš sagovornik kaže da će ovi izbori verovatno pokazati da Kurti ima podršku među Albancima posebno onima koji su u dijaspori koji i jesu njegovi najstrasniji glasači, ali i na samom Kosmetu.
„Ali isto tako će se pokazati da ne može ništa da uradi ako ne bude imao podršku od Amerike, to jest od Trampa i ako se ogluši o interese srpskog naroda. Dakle, to je krug u kome treba tražiti rešenje ali verujem da će konačni sud biti Trampov sud za njega,“ ocena je Deđanskog.
Među prijavljenim listama za februarske izbore su Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova, Pokret “Samoopredeljenje”, Alijansa za budućnost Kosova u koaliciji sa Socijaldemokratskom inicijativom, Konzervativnom listom i Forumom intelektualaca.
Među srpskim strankama prijavile su se Srpska lista, Srpski narodni pokret, Srpska demokratija, stranka "Sloboda, pravda i opstanak", Partija kosovskih Srba i Građanska inicijativa “Narodna pravda”.
Prijavljene liste kandidata treba da odobri Centralna izborna komisija u Prištini.